Zakup nieruchomości – jak wybrać notariusza?

Wizyta u notariusza to ostatni punkt na drodze do tego, by wkrótce stać się pełnoprawnym właścicielem nowego domu lub mieszkania. Zanim jednak nastąpi dzień, w którym trzeba będzie podpisać akt notarialny, należy wybrać osobę, która zajmie się całą procedurą. Jak wybrać notariusza?

Rynek wtórny a pierwotny

W kwestii zakupu nieruchomości z rynku wtórnego warto wiedzieć, że przyszły właściciel mieszkania może dokonać samodzielnego wyboru notariusza, który zajmie się przygotowaniem dokumentacji. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby decyzję tę podjąć wspólnie z aktualnym właścicielem nieruchomości. Bardzo często któraś ze stron sugeruje konkretne nazwisko notariusza, który prowadził dotychczas sprzedaż nieruchomości osób z kręgu rodzinnego, i można go uznać za osobę rzetelną i godną zaufania.

Jeśli decyzja dotycząca wyboru notariusza nie została jeszcze podjęta, warto wspomóc się opiniami, które krążą zarówno w sieci, jak i wśród znajomych. Zakup nieruchomości to ważna życiowa decyzja, nierzadko oznaczająca wieloletnie zobowiązanie finansowe w postaci kredytu hipotecznego, dlatego przy wyborze kancelarii należy kierować się przede wszystkim czynnikami, które zagwarantują pomyślną współpracę.

W przypadku zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego, o wyborze notariusza decyduje deweloper. Inwestor bardzo często nawiązuje współpracę z daną kancelarią już dużo wcześniej, a notariusz zajmuje się obsługą prawną jednego z wielu deweloperskich obiektów. To dogodna sytuacja zarówno dla kupującego, któremu odpada kwestia wyboru zaufanej kancelarii, jak i dla inwestora, który współpracuje z notariuszem, gwarantując sprawny przebieg całego procesu finalizacji zakupu.

Elastyczność cechą kluczową

Zanim zapadnie ostateczna decyzja co do wyboru notariusza, warto sprawdzić jego elastyczność. Bardzo często okazuje się, że wiele spraw związanych z zakupem nieruchomości przyszli właściciele mogą załatwić wyłącznie w weekendy. Wówczas należy szukać kancelarii, która jest w stanie dopasować swoje godziny pracy do grafiku klientów.

Opłaty notarialne

Niewiele osób jest świadomych faktu, że opłaty notarialne mogą podlegać negocjacjom. Wprawdzie cennik usług notarialnych regulowany jest przez polskie prawo, jednak wskazane w nim kwoty to wartości maksymalne, jakie notariusz może pobrać za świadczenie swoich usług. Stąd może wynikać różnica w wysokości opłat pomiędzy poszczególnymi kancelariami w jednym mieście. Zawsze warto zapytać o taką możliwość – w kwestii zakupu i urządzania swojej nieruchomości liczy się każda złotówka.

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 793012206

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście