Zakup mieszkania – na jaki metraż się zdecydować?

Kupno nieruchomości wiąże się z szeregiem decyzji, które należy podjąć jeszcze przed sfinalizowaniem transakcji. Oprócz dogodnej lokalizacji i przystępnej ceny za mieszkanie należy wziąć też pod uwagę jego powierzchnię. Jaka jest optymalna wielkość mieszkania, aby czuć się w jego wnętrzu komfortowo?

Mieszkanie jako inwestycja – rynek dyktuje trendy

Metraż nieruchomości jest jednym z największych dylematów osób, które planują zakup mieszkania w celach inwestycyjnych. Przed podjęciem ostatecznej decyzji zawsze warto prześledzić aktualne trendy rynkowe, by dokonać świadomego wyboru. Jednym z najlepszych rozwiązań jest zakup nieruchomości o średniej powierzchni 30-40 m2. Kawalerka zawsze znajdzie swojego najemcę, bez względu na to, czy będzie to pracujący singiel, student czy osoba starsza. Dodatkowo jeśli nieruchomość znajduje się w większym mieście, w okresie słabszego zainteresowania można przygotować ofertę na najem krótkoterminowy.

Mieszkanie dla pary

W przypadku dwóch osób kawalerka może okazać się niewystarczająca. Optymalnym rozwiązaniem jest lokal o powierzchni 40-50 m2. Dwupokojowe mieszkanie to trafna decyzja, która zazwyczaj znajduje się w przedziale finansowym pary ubiegającej się o kredyt. Nieruchomość o takiej powierzchni zagwarantuje należytą przestrzeń i pozwoli na ciekawe możliwości aranżacyjne. Taki lokal z pewnością spełni oczekiwania osób, które nie planują powiększania rodziny.

Rodzina z dziećmi na swoim

A jeśli w niedalekich planach jest założenie rodziny? Wówczas warto wziąć pod uwagę, że liczba domowników zwiększy się, podobnie jak potrzeby każdego z nich. Niemowlętom wystarczy niewielka przestrzeń, lecz dorastający nastolatek będzie potrzebował miejsca, które gwarantuje należytą prywatność.

Optymalna powierzchnia dla rodziny z dwójką dzieci to 70-80 m2. Taki metraż pozwala na wygospodarowanie miejsca dla każdego z domowników, bez ograniczania swobody. Ponadto gdy w mieszkaniu zamieszka również starsze pokolenie, warto rozważyć dodatkowy pokój, który zapewni komfortowe użytkowanie.

Mieszkanie dla singla

Pod tym pojęciem należy ująć zarówno osobę uczącą się, seniora, jak i karierowicza, który nie myśli jeszcze o zakładaniu rodziny. Pomimo dużej rozbieżności wieku, potrzeby przestrzenne tych osób są bardzo podobne. Mieszkanie o powierzchni do 30 m2 w zupełności zaspokoi ich oczekiwania. W kawalerce znajduje się pokój z aneksem kuchennym, przedpokój oraz łazienka. Nieruchomość o funkcjonalnym układzie trafi w gust każdego singla, który może jeszcze lepiej dostosować je do siebie dzięki praktycznym możliwościom aranżacyjnym.

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 605036669

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście