Zakup mieszkania na rynku wtórnym – kto jest kim w tej ważnej transakcji?

Decyzja o zakupie mieszkania z rynku wtórnego rozpoczyna proces, w którym bierze udział nie tylko kupujący i sprzedawca. Na swojej drodze spotkać można wiele osób, a każda z nich znacząco wpłynie na powodzenie całej transakcji. Kto jaką rolę odgrywa podczas zakupu mieszkania?

Sprzedający – właściciel nieruchomości

Osoba sprzedająca lokal musi być jego właścicielem. Musi zatem dysponować dokumentami, które poświadczają ten fakt. Zazwyczaj jest to akt notarialny nabycia nieruchomości, jednak może zdarzyć się, że właściciel mieszkania jest w posiadaniu innych dokumentów, które mają tę samą moc prawną. Są to między innymi:

  • Akt notarialny potwierdzający nabycie nieruchomości przez darowiznę
  • Akt notarialny ustanowienia odrębnej własności lokalu – taki dokument potwierdza zakup nieruchomości od dewelopera
  • Prawomocne postanowienie sądu o nabyciu spadku
  • Akt poświadczenia dziedziczenia

Pośrednik ds. nieruchomości

To osoba, która będzie towarzyszyć kupującemu od początku do końca transakcji. Nie każdy korzysta z usług pośrednika, lecz zdecydowanie warto to zrobić. To on czuwa nad bezpieczeństwem procesu zakupu, weryfikuje nieruchomość pod kątem prawnym i technicznym. Pośrednik bierze udział w negocjacji ceny mieszkania, posiada fachową wiedzę i jest w stanie użyć mocnych argumentów na korzyść kupującego. Taka osoba dba, aby wszelkie dokumenty związane z zakupem obiektu były dostarczone w wymaganym terminie i czuwa nad płynnością całego procesu.

Bank

Osoby planujące zakup mieszkania na kredyt będą wielokrotnie odwiedzać wybrany oddział banku, udzielający wsparcia finansowego. Tu odbywa się sprawdzenie zdolności kredytowej i weryfikacja historii kredytowej, a także dochodów i wydatków. Kupujący może również nawiązać współpracę z ekspertem kredytowym, który pełni funkcję doradczą i pomoże wybrać najkorzystniejszy kredyt hipoteczny.

Rzeczoznawca majątkowy

Zanim bank wyda decyzję o przyznaniu kredytu, trzeba będzie dostarczyć pracownikom operat szacunkowy. Taki dokument przygotowuje rzeczoznawca majątkowy, który zajmuje się określeniem realnej wartości nieruchomości. Nabywca nieruchomości może znaleźć rzeczoznawcę samodzielnie lub wybrać osobę proponowaną przez bank. Warto wiedzieć, że koszty sporządzenia operatu ponosi kupujący.

Notariusz

Osoba, która kupi mieszkanie, musi zawrzeć transakcję w formie aktu notarialnego. Każda inna forma przeniesienia własności uznawana jest za nieważną. Notariusz zabezpiecza interesy obu stron – przed podpisaniem aktu notarialnego sprawdza tożsamość uczestników transakcji i weryfikuje wiarygodność przedłożonych mu dokumentów. Koszty sporządzenia aktu notarialnego pokrywa kupujący. Po podpisaniu dokumentu należy złożyć wniosek do sądu o dokonanie wpisu w księdze wieczystej. Tę czynność można zlecić notariuszowi.

Spółdzielnia mieszkaniowa

Kupując nieruchomość o statusie spółdzielczym, nabywca automatycznie staje się członkiem spółdzielni. Instytucja działa na mocy ustaw o prawie spółdzielczym. Wszelkie sprawy związane z administracją, a także opłaty za czynsz, dokonywane są właśnie za pośrednictwem tej jednostki.

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 501098727

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście