Pomimo tego, że kredyt hipoteczny i gotówkowy to dwa różne instrumenty finansowania, nic nie stoi na przeszkodzie, aby ten drugi przeznaczyć na zakup nieruchomości. Czym różnią się te formy i na którą z tych opcji lepiej zdecydować się przy zakupie własnego mieszkania?
Przeznaczenie kredytu i ograniczenia
Kredyt hipoteczny – jak sama nazwa wskazuje – może zostać przeznaczony wyłącznie na zakup nieruchomości. Pieniądze z kredytu gotówkowego natomiast mogą być spożytkowane na dowolny cel, w tym także na zakup nieruchomości. W tym miejscu kredytobiorca spotka się ze znaczącym ograniczeniem.
Polskie prawo stanowi, że maksymalna kwota kredytu gotówkowego nie może przekroczyć 255 500 tys. zł, a to najczęściej zbyt mało, by w całości sfinansować zakup mieszkania. Kwota kredytu hipotecznego może być naprawdę wysoka. Jego wartość ustalana jest przez bank, a czynniki, które o tym decydują, to długość kredytowania, wysokość wkładu własnego czy zdolność kredytowa.
Kolejną przeszkodą jest wspomniany już okres kredytowania. Przy kredycie gotówkowym czas ten wynosi maksymalnie 10 lat. Przy kredycie hipotecznym okres spłaty ulega wydłużeniu i może wynieść nawet 30 lat – wszystko zależy od wieku kredytobiorcy.
Koszty kredytowe
Największą przeszkodą dla osób zaciągających kredyt hipoteczny jest wkład własny. Zgromadzenie gotówki na poziomie 20% wartości nieruchomości okazuje się sporym wyzwaniem. Do tego dochodzi prowizja za udzielenie kredytu, odsetki oraz ubezpieczenie nieruchomości.
W przypadku kredytu gotówkowego kosztów jego nieco mniej. Bank pobiera prowizję od udzielenia kredytu i nalicza odsetki. Wkład własny nie jest wymagany, jednak samo oprocentowanie kredytu jest dość wysokie i wynosi średnio 10%.
Który kredyt jest tańszy?
Rozważając kredyt hipoteczny lub gotówkowy na zakup nieruchomości, pierwszy z nich jest zdecydowanie bardziej opłacalny dla konsumenta. Samo oprocentowanie kredytu hipotecznego może być niższe nawet o połowę. Transakcja hipoteczna jest bezpieczniejsza dla banku, ponieważ do momentu spłaty kredytu bank figuruje w księgach wieczystych jako współwłaściciel nieruchomości. Ten rodzaj oferty udzielany jest na dłuższy okres, dzięki czemu nie ingeruje mocno w miesięczny budżet kredytobiorcy.
Porównując łączne koszty dla obu kredytów można wywnioskować, że kredyt hipoteczny jest korzystniejszy. Kredyt gotówkowy jest lepszym wyborem w sytuacji, gdy inwestor dysponuje sporymi oszczędnościami, a potrzebuje dobrać jedynie kilkadziesiąt tys. zł, by sfinansować swój zakup. Wówczas okres kredytowania jest krótki, a bank nie figuruje w księdze wieczystej nieruchomości.
Nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, która została wprowadzona w roku 2023, ustanowiła ważne zmiany w przepisach dla właścicieli nieruchomości. Zgodnie z nowymi wytycznymi w przypadku mieszkań w bloku oraz domów jedno- lub...
Kredyt hipoteczny to popularny sposób na sfinansowanie zakupu domu lub mieszkania. Jeśli spełnimy warunki i wymagania banku, bez problemu otrzymamy zobowiązanie na całą nieruchomość. Gdy natomiast chcemy wziąć kredyt tylko na część lokalu lub na...
Ubieganie się o wspólny kredyt hipoteczny przez małżeństwo daje lepsze możliwości, można uzyskać lepsze warunki finansowania oraz wyższą kwotę zobowiązania. Jednak istnieją sytuacje, gdy korzystniejsze jest wzięcie kredytu przez jednego ze...
Kredyt hipoteczny to często jedyny sposób na sfinansowanie zakupu własnego mieszkania. Niestety, o kredyt hipoteczny coraz trudniej. Rosnące stopy procentowe sprawiają, że Polacy mają coraz niższą zdolność kredytową, a do tego dochodzi wysoka...
Kredyt hipoteczny pozwala sfinansować zakup mieszkania lub domu oraz nabycie innych nieruchomości. Jest to zobowiązanie celowe, długoterminowe, które opiewa na wysoką kwotę. Jest jednym z najtrudniejszych do uzyskania kredytów, które dodatkowo...