Ubezpieczenia przy kredycie hipotecznym

Do dodatkowych produktów, jakie banki proponują Klientom, należą również różnego rodzaju ubezpieczenia. Niektóre z nich mogą być obowiązkowe, inne dobrowolne. Skorzystanie z nieobowiązkowych ubezpieczeń to również szansa na obniżenie prowizji lub marży, czy też ogólne poprawienie warunków kredytowania.

W wielu bankach w zamian za skorzystanie z ubezpieczeń Klienci mogą liczyć na obniżenie prowizji nawet do 0.  Jeden z banków zaproponuje na przykład obniżenie prowizji z 3,5% do 0% w zamian za skorzystanie z ubezpieczenia, które kosztuje 3,25%. W tym przypadku zyskujesz 0,25% kwoty kredytu. W innym z banków zamiast prowizji 3,5% możesz skorzystać z ubezpieczenia nieruchomości – koszt 1,3% wartości kredytu oraz z ubezpieczenia od wad prawnych nabywanej nieruchomości lub z programu oszczędnościowego – koszt 1,95% wartości kredytu. Inny bank z kolei, w zamian za obniżenie prowizji do 0% oraz promocyjnej marży w pierwszym roku kredytowania proponuje ubezpieczenie od utraty pracy i hospitalizacji - koszt to 3,25%.

Ubezpieczenie przy kredycie hipotecznym właściwie można je traktować jako ukrytą prowizję, bowiem zwykle chroni ono jedynie interes banku, a nie Klienta. W większości przypadków jest to ubezpieczenie od utraty pracy, wad prawnych nieruchomości itp.

Podejmując decyzję o wyborze danej oferty należy również pamiętać, że prowizja bankowa jest kosztem bezzwrotnym. Nawet jeżeli spłacisz kredyt krótko od jego wypłaty, bank prowizji nie zwróci.

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 884880384

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście