Co dla kredytobiorców oznacza podwyżka stóp procentowych?

Co dla kredytobiorców oznacza podwyżka stóp procentowych?

Z pierwszą podwyżką stóp procentowych kredytobiorcy zetknęli się w październiku 2021 roku. To właśnie wtedy Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na ten krok, planując kolejne wzrosty. Jak ta sytuacja przekłada się na aktualne ceny mieszkań i co to oznacza dla osób, które spłacają kredyt hipoteczny?

Mieszkanie na kredyt w liczbach

Niskie stopy procentowe oznaczały stałą, comiesięczną ratę, którą swobodnie mógł spłacać każdy kredytobiorca. Ostatni kwartał zeszłego roku wprowadził niemałe zamieszanie i niepokój o stan swojego portfela osób z kredytem. Wzrost, jakiego doświadczono w październiku 2021 r., oznaczał kilkadziesiąt złotych więcej do zapłaty za każde 100 tysięcy złotych kredytu.

Oznacza to, że osoby mające kredyt w kwocie 500 tysięcy złotych odczuwają wzrost raty kredytowej o około 100 złotych. Kolejna podwyżka w listopadzie oznaczała, że miesięczna rata kredytu wzrosła nawet o 200 złotych. To już spore nadszarpnięcie domowego budżetu.

Inflacja się rozpędza

Tempo wzrostu cen jest oszałamiające – poziom inflacji przekroczył w grudniu 8 procent. A to jeszcze nie koniec. Ekonomiści szacują, że szczyt inflacyjny przypadnie na przełom kwietnia i maja. Już teraz wzrost cen surowców, energii elektrycznej i gazu ziemnego negatywnie wpływają na portfele rodaków.

Aktualna stopa referencyjna NBP wynosi 2,25 procent i jest najwyższa od lipca 2013 roku. Trudno uwierzyć w te liczby, mając na uwadze fakt, że jeszcze we wrześniu 2021 roku wynosiła ona zaledwie 0,1 procent, będąc najniższą w historii.

Pesymistyczna wizja dla kredytobiorców?

Wzrost stóp rynkowych ma bezpośredni wpływ na oprocentowanie kredytów. Warto przypomnieć, że podstawą do wyliczania oprocentowania kredytów hipotecznych jest trzymiesięczny WIBOR. Pod koniec września 2021 roku wynosił on 0,24 procent, aktualnie jest to 2,56 procent. Wzrost ten bezpośrednio przełożył się na ratę kredytu. Po serii podwyżek kredytobiorcy spłacają po kilkaset złotych więcej każdego miesiąca.

Jeśli WIBOR3 wrośnie o planowane 50 punktów bazowych, przeciętna rata kredytu może wzrosnąć o kolejne 90 złotych.

Nie należy popadać w panikę

Prognozy ekonomistów wcale nie muszą się sprawdzić, dlatego też zalecana jest ostrożność w podejmowaniu kolejnych kroków. Wzrost WIBOR-u nie w każdym przypadku będzie oznaczać wyższe oprocentowanie raty. Zasady spłacania rat reguluje każda umowa kredytowa, a banki dokonują jej rewizji w każdym kwartale.

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 531098165

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście