Czy przy refinansowaniu kredytu hipotecznego ponownie składasz deklarację PCC-3 i płacisz 19 zł podatku?

Refinansowanie kredytu hipotecznego a pcc

27.05.2022 r.

Pan Adam napisał do mnie z takim oto problemem:

W zeszłym roku kupiliśmy mieszkanie na kredyt, notariusz dopełnił wszelkich formalności podatkowych i sądowych. W dniu dzisiejszym byliśmy przenieść kredyt do innego banku. W tym celu musimy dopełnić kwestii wykreślenia starej hipoteki i w jej miejsce wpisać nową. Poinformowano nas by również nie zapomnieć złożyć deklaracji PCC3 do urzędu skarbowego.

Szukając na Internecie a nawet dzwoniąc do urzędu nikt nie był mi w stanie odpowiedzieć czemu mam składać deklarację. Podatek został uiszczony na nieruchomość.”

Być może ktoś będzie miał podobny dylemat i będzie szukał odpowiedzi, stąd zamieszczam wyjaśnienia w formie wpisu.

 

Kredyt hipoteczny refinansowy z przeznaczeniem na spłatę innego kredytu hipotecznego wiąże się z czynnością wykreślenia starej hipoteki i wpisania nowej hipoteki na rzecz nowego banku. Podatek 19 zł dotyczy czynności cywilno-prawnej ustanowienia hipoteki i fakt, że będzie to kolejna hipoteka na tej samej nieruchomości w miejsce starej hipoteki nie zwalnia właściciela nieruchomości z podatku. Opodatkowana jest czynność, a nie nieruchomość.

 

Informacja z banku była jak najbardziej prawidłowa. Trzeba ponownie w terminie 14 dni od daty podpisania oświadczenia o ustanowieniu hipoteki na rzecz nowego banku wypełnić deklarację PCC-3/PCC-3A i zrobić przelew w kwocie 19 zł do urzędu skarbowego.

 

Tyle razy, ile będziesz przenosił kredyt hipoteczny do innego banku, tyle razy będzie to związane z czynnością ustanowienia hipoteki i podatkiem PCC-3 od hipoteki.

 

W dalszej części zapytania wywnioskowałam, że Pan Adam miał problem z wyliczeniem prawidłowej kwoty podatku od czynności ustanowienia hipoteki. Domyślam się tylko, że niepotrzebnie wpisywał podstawę opodatkowania w wierszu dotyczącym zabezpieczenia wierzytelności istniejących ze stawką podatku 0,1% zamiast ograniczyć się tylko do wypełnienia wiersza dotyczącego zabezpieczenia wierzytelności o wysokości nieustalonej z kwotą podatku 19 zł.

 

Dla przypomnienia 20 lutego 2011 r. został zniesiony podział hipoteki na zwykłą i kaucyjną. Od tego momentu kredyt hipoteczny zabezpieczony jest jedną hipoteką umowną, a wierzytelność jest w wysokości nieustalonej  (hipoteka zabezpiecza zarówno kapitał kredytu jak i odsetki, które są zmienne).

Tym samym czy to będzie pierwszy kredyt hipoteczny na nieruchomości, czy kolejny, w tym kredyt refinansowy, przy składaniu deklaracji PCC-3 wypełniamy tylko pole ze stawką podatku 19 zł.

 

Autor wpisu:

Bożena Myszczyszyn Ekspert Kredytowy Poznań
W: Ekspertka.pl
T: 607-212-013 | [email protected]

 

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 607212013

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście