Faktoring to produkt na czasy w których banki odmawiają firmom kredytów

W czasie kryzysu, banki częściej niż zwykle odmawiają udzielenia finansowania firmom. Część podmiotów działających na rynku mierzy się z problemami finansowymi związanymi z zatorami płatniczymi. Dzieje się tak głównie w firmach usługowych, bo spowolnienie powoduje, że okres od produkcji do otrzymania zapłaty się wydłuża. Jeśli podmiot działa w segmencie B2B może korzystać z usługi faktoringu. Faktoring to nie tylko usługa kredytowania, ale przede wszystkim zwiększona ochrona przedsiębiorcy przed negatywnymi skutkami niewypłacalności twojego płatnika.

Faktoring to usługa która oprócz finansowania obejmuje także:

  • weryfikacje kontrahenta i jego wypłacalności
  • czynności prewencyjne mające na celu unikniecie nieotrzymania zapłaty za usługę czy dostawę towaru
  • zarządzanie pakietem należności
  • ubezpieczenie należności od przewlekłości lub niewypłacalności (dotyczy tylko faktoringu pełnego)

 

Najczęściej jednak w Polskim obrocie gospodarczym wykorzystywany jest faktoring z regresem. Można zauważyć, że usługi faktoringu prężnie się rozwijają. Jest w czym wybierać. Jeśli chcemy dostać to, co będzie najlepiej dopasowane do naszych potrzeb - najlepiej skorzystać z usług brokera faktoringowego.  On porówna wiele rozwiań i dobierze takie, które się sprawdzi w twojej branży i będzie dopasowane do twojego modelu biznesowego.

Czy mają złą historię w BIK, mając wpisy w BIG, nie mając zdolności kredytowej zalegając w ZUS lub US można liczyć na faktoring?

To zależy u którego faktora. Faktor bankowy przeważnie powie „nie” bo sprawdza faktoranta jak bank kredytobiorcę. Inaczej jest w przypadku większości faktorów niebankowych, którzy uważają, że najważniejsza jest należność oraz wypłacalność płatnika. Jest to zdrowe podejście, bo skoro należność jest pewna to faktor nie powinien aż tak mocno weryfikować faktoranta. Skoro wymagana jest cesja z należności, no to przecież pieniądze wpłyną bezpośrednio do faktora od płatnika. A jeśli płatnik zweryfikuje że zlecenie zostało wykonane i płatnik nie wnosi sprzeciwów co do faktu wykonania samej umowy - należność jest pewna. Taki właśnie model przyjęty jest w Europie zachodniej. W Polsce faktor nadal nie działa w taki sposób. Weryfikuje bazy typu BIK, BIG czy też zaległości względem Urzędu Skarbowego czy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

 

Jaki jest najkorzystniejszy model rozliczania się z faktorem?

Mając wybór przy rozliczeniu czy wybrać model abonentowy (stały ryczałt), czy model płatności za fakturę z naliczaniem dziennym, należy wybrać taki, który będzie rozliczany od faktycznie wykonanych transakcji. To najlepszy model, bo płacimy wtedy, kiedy korzystamy z usługi faktoringu. Często trafiały się sytuacje, że klient płacił abonament a później faktor nie chciał akceptować płatników. Efekt końcowy tego był taki, że klient któremu już słabo się wiodło,  nie mógł korzystać z produktu, który miał sprawić że zatorów w firmie miało nie być. Pamiętaj wybierz najlepiej model rozliczania się za każdy dzień korzystania z finansowania. 

 

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 691895408

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście