Czy gwarantowany kredyt mieszkaniowy pomoże nabyć mieszkanie bez wkładu własnego?

Nie każdy, kto będzie chciał skorzystać z gwarantowanego kredytu mieszkaniowego będzie mógł to zrobić

Program gwarantowany kredyt mieszkaniowy wystartował 27 maja. Jednak trzeba zastanowić się, czy aby na pewno jest on dobrym programem, w czasie gry inflacja szaleje i osiąga kolejne rekordy?

Warto zauważyć, że zdolność kredytowa maleje. W okresie od września 2021 do maja 2022 spadła o nawet 50%! A to oznacza, że osoba, która miała zdolność 500 000 zł jeszcze rok temu, dziś może wziąć kredytu na maksimum 250 000 zł. Gwarantowany kredyt mieszkaniowy nie przyczyni się do poprawy warunków mieszkaniowych tym którzy najbardziej tego potrzebują. Osoby, które nie posiadają wkładu własnego, bo nie udało im się go odłożyć, przeważnie zarabiają poniżej średniej krajowej. Najprawdopodobniej w większości nie będą także posiadać zdolności kredytowej na zakup takiego mieszkania.

Oczywiście w grupie rozpoczynających swoją karierę zawodową znajdują się osoby dobrze zarabiające, które jeszcze nie zdążyli odłożyć określonej sumy: programista, adwokat, radca prawny, inżynier. Te osoby często zarabiają dużo już na samym początku kariery zawodowej. Może być tak, że nie zdążyli jeszcze odłożyć na wkład własny. Te osoby z powodu wysokich dochodów będzie stać na kredyt mimo braku wkładu własnego.

To, co ciekawe to osoby decydujące się na stałe okresowe oprocentowanie mają niższą zdolność. O różnicy w kredytach o stałym i zmiennym oprocentowaniu możesz przeczytać w artykule https://finatio.pl/czy-kredyt-hipoteczny-ze-stalym-oprocentowaniem-chroni-przed-wzrostem-stop-procentowych/

Czy jeśli mieszkania stanieją gwarantowany kredyt mieszkaniowy może być łatwiej dostępny?

Tańsze mieszkania nie spowodują, że znacząco więcej osób będzie miało zdolność na zaciągnięcie kredytu. Jedynie spadek stóp procentowych może mieć wpływ na wzrost zdolności kredytowej, ale na taki scenariusz musimy jeszcze kilka lat poczekać, aż stopy ponownie osiągną poziom 2-3%.  

Nieruchomości najprawdopodobniej nie stanieją, bo więcej przemawia za tym, że raczej będą drożeć niż tanieć. A nawet jeśli nie zdrożeją nominalnie, to realnie i tak zyskają na wartości z uwagi na rosnący poziom cen.

W związku z zastojem na rynku nieruchomości, mieszkań pod względem kryterium cenowego powinno przybywać, ale najprawdopodobniej tylko z rynku wtórnego. Nowych mieszkań raczej nie będzie wiele w związku z aktualną sytuacją na rynku kredytów mieszkaniowych, a także niepewną sytuację gospodarczą. Także trudny dostęp do materiałów budowlanych sprawił, że buduje się znacznie mniej.

Z uwagi na swoją konstrukcję, na gwarantowanym kredycie mieszkaniowym skorzystają ci, którzy zdecydują się powiększyć swoją rodzinę po zakupie nieruchomości. Ten zapis sprawi, że powinno z niego korzystać przeważnie młode bezdzietne małżeństwo, czy też te z dłuższym stażem, które posiadają jedno dziecko i planują powiększyć rodzinę.

Zachęcamy do zapoznania się z wideo Bartosza Turka z HRE Investments, w której dokonuje oceny rynku nieruchomości.

 

 

Jeżeli interesują Cię zasady programu zapoznaj się z wideo poniżej, w którym przedstawiam szczegóły tego programu.

 

 

 

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 691895408

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście