Warunki przyznania kredytu mieszkaniowego

Warunki przyznania kredytu mieszkaniowego zależą od wielu czynników. By otrzymać dobre warunki kredytu mieszkaniowego nie zawsze wystarczą tylko wysokie zarobki. Dla banku znaczenie ma również to, czy jesteśmy wiarygodni.

Gdy chcemy wziąć kredyt, bank nie tylko sprawdzi czy nasze dochody wystarczą na to, byśmy byli w stanie utrzymać się, a do tego terminowo spłacać kolejne raty i określi tym samym naszą zdolność kredytową. Zanim podejmie decyzję, prześwietli też naszą historię kredytową. I właśnie od tego, jak ona wygląda, może zależeć to, czy ostateczna decyzja o warunkach przyznania kredytu mieszkaniowego.

Dane związane z historią naszego dotychczasowego zadłużenia w bankach i całą naszą, wcześniejszą aktywnością kredytową są gromadzone w Biurze Informacji Kredytowej. To tam bank kieruje swoje kroki, by przekonać się, czy do tej pory byliśmy rzetelnymi klientami.

Na życzenie banku, BIK wydaje raport na nasz temat. Są w nim informacje o każdym spłacanym aktualnie bądź poręczonym przez nas kredycie. Raport zawiera też tzw. scoring. To ocena punktowa. Im jest ona wyższa, tym większe nasze szanse na pożyczkę, a gdy nota jest naprawdę wysoka - można uzyskać od 192 do 631 punktów - możemy liczyć na to, że uda nam się uzyskać preferencyjne warunki kredytu. Może to być niższe oprocentowanie kredytu, skrócenie i uproszczenie procedur lub obniżenie opłat i prowizji.

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 605036669

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście