Mieszkanie na kredyt

Wielu z nas planuje zakup własnego mieszkania. Jednakże mieszkania w Polsce ciągle są drogie. Za średnie wynagrodzenie kupimy pół metra lokalu. Tutaj z propozycjami wychodzą banki, które oferują kredyty na zakup mieszkania. Zanim jednak zdecydujesz się na mieszkanie na kredyt warto poznać cały proces w tej kwestii.

Poszukując odpowiedniej nieruchomości, powinniśmy mieć świadomość, na jakie wydatki będzie nas stać. W pierwszej kolejności należy oszacować swoją zdolność kredytową. Spotkanie z doradcą uświadomi nam, jak naszą sytuację widzi bank. Przy okazji poznamy także wymogi dotyczące dokumentów oraz zapoznamy się z symulacją wysokości rat i dodatkowych kosztów około kredytowych. Kluczowa dla otrzymania kredytu jest zdolność kredytowa. Istnieją elementy ograniczające zdolność kredytową. Mogą nimi być karty kredytowe, limity w ROR-ze i inne zobowiązania. Pozbycie się niepotrzebnych kredytów to krok, który poprawia zdolność kredytową i zbliża do zakupu mieszkania na kredyt.  

Zanim złożymy wniosek kredytowy, musimy ustalić, jaką kwotę chcemy pożyczyć z banku. Dlatego jeśli planujemy dodatkowe wydatki na wyposażenie czy remont, nie powinniśmy liczyć na bankowe kredyty zaciągane w przyszłości. Lepiej zatem zdecydować się na wyższe zobowiązanie, a oszczędności przeznaczyć na niezbędne prace oraz fundusz awaryjny.  W tym momencie warto także sprawdzić listę dokumentów składanych wraz z wnioskiem kredytowym. Na część z nich będziemy musieli poczekać, na przykład zaświadczenia z banków czy ZUS-u. Wypełnienie wniosku kredytowego może zająć sporo czasu. Warto przygotować się na pytania dotyczące okresu zatrudnienia, posiadanych oszczędności, wysokości wydatków gospodarstwa domowego, poprzedniego miejsca zamieszkania. Banki różnią się szczegółowością poszczególnych formularzy, ale są szczególnie dociekliwe w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą.

Po wybraniu mieszkania nastąpi podpisanie umowy przedwstępnej ze sprzedającym lub deweloperem. Komplet wymaganych dokumentów trafia do banku.  W banku wniosek kredytowy jest analizowany. Po analizie otrzymamy informację o decyzji kredytowej oraz warunkach proponowanych nam przez bank. Decyzja najczęściej ma charakter warunkowy. Towarzyszy jej wówczas lista dokumentów, które musimy dostarczyć kredytodawcy. Jeśli składaliśmy wnioski w kilku bankach jednocześnie, jest to odpowiedni moment, aby porównać otrzymane oferty i odrzucić te najmniej atrakcyjne. W końcu nadchodzi upragniony moment – jest ostateczna decyzja kredytowa. Bank przygotowuje umowę kredytową, co może zająć kilka dni. W tym czasie możemy zapoznać się ze wzorem takiej umowy i prosić o wyjaśnienie ewentualnych wątpliwości. Warto także dowiedzieć się, ile czasu zajmie wypłata kredytu – ta informacja przyda się podczas konstruowania aktu notarialnego. Po podpisaniu umowy kredytowej można już zawrzeć ostateczną umowę przenoszącą własność kupowanej nieruchomości. Do wypłaty kredytu bank będzie wymagał okazania aktu notarialnego, dowodu, że wpłaciliśmy naszą część ceny, a czasami i dodatkowych dokumentów. Zanim środki znajdą się na rachunku sprzedającego, będziemy musieli jeszcze dopilnować formalności związanych z wpisem hipoteki na rzecz banku oraz ubezpieczyć mieszkanie. W momencie, gdy sprzedający otrzyma przelew, kończy się etap starania o kredyt, a zaczyna jego spłata.

 

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 791792013

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście