Słownik

Karencja

Karencja w spłacie kredytu to okres spłaty kredytu, podczas którego kredytobiorca spłaca jedynie odsetki od swojego zobowiązania, inaczej mówiąc to okres, w którym kredytobiorca nie spłaca części kapitałowej raty, ale nadal reguluje część odsetkową.

Warunki karencji w spłacie kapitału kredytu zależą oczywiście od konkretnych banków. Zwykle jednak z wakacji kredytowych można skorzystać tylko przez jeden raz w roku, i to określoną ilość razy.

W przypadku, gdy kredyt jest wypłacany w transzach (np. przy budowie domu), kredytobiorca do momentu otrzymania ostatniej transzy spłaca jedynie odsetki od otrzymanych już do tej pory pieniędzy. Można więc powiedzieć, że także obowiązuje go karencja kredytowa.

Należy jednak pamiętać, że w początkowej okresie spłaty (szczególnie jeśli wypłaty system spłaty rat równych), kapitał stanowi mniejszą część raty kredytowej. Dlatego karencja może pozwoli oszczędzić w miesiącu kilkaset złotych, a dwu- albo trzykrotnie wyższe odsetki nadal należy regulować. Po okresie karencji kredytowej, zaległą kwotę kapitału spłaca się po prostu w kolejnych ratach. Przez to są one nieco wyższe. Czasami możliwe jest wydłużenie okresu spłaty.

Znajdź eksperta w swoim mieście