Słownik

LIBOR

LIBOR  (London Interbank Offered Rate) to stopa oprocentowania kredytów na rynku międzybankowym, wyliczana codziennie na podstawie danych z największych banków na rynku londyńskim. Odpowiada na pytanie na jaki procent instytucje te pożyczają sobie środki w danej walucie na określony okres.

Główne waluty, dla których kwotowana jest stawka LIBOR to euro, dolar amerykański, frank szwajcarski czy japoński jen. LIBOR przyjmuje także różne wartości dla różnych okresów – od 1 dnia (tzw. O/N, czyli overnight), przez 1W (jeden tydzień), 1M czy 6M (1 czy 6 miesięcy) aż po 1Y (czyli 1 rok). Im dłuższy okres, tym wyższa wysokość stopy LIBOR – zasadniczo bowiem na im dłuższy okres banki pożyczają innemu środki, tym wyższego wynagrodzenia za to oczekują.

Wartość stopy LIBOR dla danej waluty ma istotne znaczenie na wysokość rat kredytów hipotecznych w tej walucie. Oprocentowanie walutowego kredytu hipotecznego zasadniczo składa się z dwóch czynników - stałej w czasie marży kredytowej, oraz zmiennej stopy LIBOR dla danej waluty (CHF, jeśli kredyt jest we frankach, USD dla kredytu w dolarach amerykańskich itp.). Wysokość stawki LIBOR aktualizowana jest w oprocentowaniu kredytu hipotecznego co kilka miesięcy, zwykle co 3 (jeśli bazuje na stawce LIBOR 3M) lub 6 (gdy podstawą jest stawka LIBOR 6M). Zatem im niższa stawka LIBOR na której bazuje oprocentowanie kredytu walutowego, tym niższe oprocentowanie i raty takiego zobowiązania.

Znajdź eksperta w swoim mieście