Słownik

Raty malejące

Raty malejące to typ rat kredytowych, polegający na zwrocie stałej kwoty kapitału kredytu powiększonej o odsetki (z każdą ratą coraz niższe).

Schemat wyliczania wysokości rat malejących jest stosunkowo prosty. Pierwszą składową raty malejącej jest część kapitałowa. Jest ona kalkulowana w najprostszy możliwy sposób, tzn. kredytodawca kwotę kredytu dzieli po równo na tyle rat, ile przewiduje umowa. Drugą składową raty malejącej jest część odsetkowa. Jest ona wyliczana na podstawie oprocentowania kredytu oraz kwoty kapitału pozostałej do spłaty. Jako, że z każdą kolejną ratą następna część pożyczonego kapitału zostaje oddana, i kwota kapitału pozostającego do spłaty maleje, także część odsetkowa raty jest coraz niższa.

Należy jednak zaznaczyć, że można wyobrazić sobie sytuacje, kiedy kolejne raty malejące nie są jednak coraz niższe. Dzieje się tak dlatego, iż oprocentowanie niektórych kredytów, przede wszystkim hipotecznych, jest zmienne. To oznacza, że ulega modyfikacjom wraz ze zmianami stóp rynkowych w kraju. Dlatego w przypadku wzrostu oprocentowania może się okazać, że rata malejąca jest wyższa od poprzedniej.

Znajdź eksperta w swoim mieście