Jak długo informacje o mnie są przechowywane w BIK?

Jeśli wszystkie zobowiązania regulujesz terminowo, dane o Twoim kredycie będą w BIK aż do czasu jego całkowitej spłaty.

Jeśli chcesz, aby instytucje finansowe miały dostęp do Twojej pozytywnej historii kredytowej także po spłacie kredytu, musisz wyrazić na to zgodę. Możesz to zrobić w banku lub SKOK-u, np. w chwili podpisywania umowy o kredyt lub w dowolnym momencie w Centrum Operacyjnej Obsługi Klientów BIK. Wówczas dane będą przetwarzane tak długo, na jak długi okres wyrazisz zgodę, jednak nie dłużej niż 5 lat  od spłaty kredytu. Zgodę możesz też w każdej chwili wycofać.

W sytuacji, gdy nie spłacasz swoich zobowiązań terminowo, a opóźnienie przekroczyło 60 dni (i upłynęło już 30 dni od poinformowania Ciebie przez bank lub SKOK o tym opóźnieniu oraz o zamiarze przetwarzania danych bez Twojej zgody), wówczas BIK może przetwarzać Twoje dane przez okres 5 lat od spłaty kredytu.

Dodatkowo, nowelizacja ustawy Prawo bankowe z kwietnia 2007 r. (dostosowująca polskie regulacje do Dyrektyw Unii Europejskiej) umożliwiła przetwarzanie danych dotyczących kredytów przez okres 12 lat od dnia spłaty zobowiązania dla celów statystycznych. Przetwarzanie danych w tym celu nie wymaga zgody, ale też nie wpływa w żaden sposób na Twoją historię kredytową.

Skontaktuj się z tym ekspertem

Zadzwoń: 792080712

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście