Nowelizacja programu MdM dla rodzin wielodzietnych – projekt zmian

Od 2015 roku planowana jest nowelizacja Programu Mieszkanie dla Młodych, głównie pod kątem zwiększenia rozwiązań prorodzinnych oraz możliwości skorzystania z dofinansowania na zakup nieruchomości przez rodziny wielodzietne. Ostateczna decyzja o zmianach w ustawie należy do rządu, który zdecyduje, jaka będzie jej wersja, zanim przekaże ją do Sejmu.

Zgodnie z obecnymi założeniami Programu Mieszkanie dla Młodych aby małżeństwo lub osoba samotna wychowująca troje dzieci mogła uzyskać dofinansowanie w ramach Programu, musi spełniać łącznie następujące warunki:

1. Nabywca do dnia nabycia mieszkania nie mógł być:

  • właścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego,
  • osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny,
  • właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny

2. Wiek nabywcy do 35 lat, przy czym osoba, która w danym roku kończy 35 lat może skorzystać z programu do końca danego roku. W przypadku małżeństw liczy się wiek młodszego współmałżonka.

Wtedy, w ramach limitu ceny za m.kw. nieruchomości (w zależności od lokalizacji), rodzina może uzyskać dofinansowanie, jeżeli powierzchnia użytkowa nieruchomości nie przekracza odpowiednio:

  • 75 m2 dla lokalu mieszkalnego i 100 m2 dla domu jednorodzinnego,
  • 85 m2 dla lokalu mieszkalnego i 110 m2 dla domu jednorodzinnego - w przypadku, gdy w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego nabywca wychowuje przynajmniej troje dzieci

Nowelizacja programu zakłada przede wszystkim zniesienie limitu wieku nabywcy do 35 roku życia w przypadku rodzin wielodzietnych. Wynika to z zaobserwowanego niskiego udziału rodzin i osób wielodzietnych w Programie. Według danych Banku Gospodarstwa Krajowego odpowiedzialnego za realizację programu, w 2014 r. na ogólną sumę 12 948 zawartych umów, tylko 36 z nich dotyczyło małżeństw z trójką lub więcej dzieci. Nie zawarto natomiast ani jednej umowy z rodzicem samotnie wychowującym trójkę lub więcej dzieci. Wyraźnie więc widać, że zniesienie limitu wieku ma w tym kluczowe znaczenie, gdyż jak pokazują statystyki Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ponad 30 proc. trzecich dzieci rodzonych jest przez matki po 35. roku życia.

Poza zniesieniem limitu wieku nabywcy, nowelizacja zakłada wzrost dofinansowania w przypadku rodzin lub osób z dwójką dzieci z 15% do 20 %. Rodzina lub osoba z trójką dzieci otrzyma 30% tej wartości (obecnie jest to także 15%).

Ponadto rodziny lub osoby z trójką dzieci będą mogły liczyć na dofinansowanie do większej powierzchni mieszkania - 65 m2 (obecnie liczone jest to maksymalnie do 50 m2).

Zmiana ma również dotyczyć zniesienia wymogu kupna pierwszego mieszkania dla rodzin z co najmniej trójką dzieci. Oznacza to, że w założeniach resortu infrastruktury, takie rodziny będą mogły korzystać w 2015 r. z dofinansowania w ramach programu MdM nawet wtedy, gdy mają już swoje mieszkanie, ale chcą poprawić warunki bytowe.

 

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 48785933434

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście