Mieszkanie dla Młodych domy

Wnioski o dopłatę w ramach programu Mieszkanie dla Młodych złożyło do tej pory około 500 osób – tak wynika z danych Banku Gospodarstwa Krajowego.

Podstawowym problemem pojawiającym się w związku z programem są limity cen mieszkań, które nie mogą przekraczać wymogów określonych wskaźnikami publikowanymi przez wojewodów. W  niektórych dużych miastach, takich jak Kraków czy Wrocław, dostępność mieszkań w MDM, z powodu niskich limitów cen, jest mała, a w innych, np. w Gdańsku czy Poznaniu jest całkiem spora – wszystko zależy od cen oferowanych przez deweloperów.

Na szczęście pojawiają się sygnały świadczące o tym, że deweloperzy dostosują się do limitów MDM i mieszkań spełniających wymogi będzie więcej.

Co do cen nieruchomości objętych programem MdM, ustawodawca nie rozdzielił cen dla mieszkań i domów jednorodzinnych, więc oznacza to, że widełki cenowe pozostają takie same. To dobra wiadomość dla tych, którzy są zainteresowani zakupem domu w ramach MDM, ponieważ tutaj wybór jest zdecydowanie większy, w porównaniu do mieszkań. W tej chwili, średnio, za metr kwadratowy domu z rynku pierwotnego trzeba zapłacić około 3 500 zł. Takie ceny mieszczą się w stawkach dla MDM

Problem z domami może okazać się taki, że tylko kilkanaście procent z oferty na rynku spełnia wymóg powierzchniowy. W ramach programu Mieszkanie dla Młodych można kupić dom z rynku pierwotnego, o powierzchni do 100 m kw., a w przypadku, gdy w rodzinie jest przynajmniej troje dzieci, powierzchnia ta wzrasta do 110 metrów. 

Łatwiej może być w przypadku zabudowy szeregowej, tutaj ceny i powierzchnia o wiele bardziej odpowiadają wymogom ustawy wprowadzającej program dopłat do kredytów.

Jeśli poszukujemy więc domu i liczymy na wsparcie państwa, prawdopodobnie będziemy skazani na zabudowę szeregową.

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 507006459

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście