Rata kredytu mieszkaniowego

Podstawową zmienną odpowiedzialną za wysokość raty kredytu mieszkaniowego jest oprocentowanie. Oprocentowanie składa się z dwóch podstawowych części - marży kredytowej, która jest stała przez cały okres spłaty kredytu i  stopa bazowa WIBOR. Wysokość WIBORU zależy od poziomu stóp procentowych ustalanych przez Narodowy Bank Polski. Gdy RPP obniża stopy procentowe to spada WIBOR, a następnie spada oprocentowanie kredytu i w efekcie klienci płacą niższe raty kredytowe.

Wysokość raty kredytu zależy również od okresu spłaty kredytu. Im okres spłaty kredytu jest dłuższy, tym rata jest niższa – rozkłada się na więcej miesięcy.

Czynnikiem wpływającym na wysokość raty kredytu mieszkaniowego są również ubezpieczenia. W przypadku zobowiązań hipotecznych najczęściej spotykane są dwa rodzaje ubezpieczeń.

Pierwszym z nich jest ubezpieczenie pomostowe. Polega ono na podwyższeniu marży kredytowej do czasu ustanowienia hipoteki w księdze wieczystej kredytowanej nieruchomości. Po dokonaniu wpisu w KW i po przedstawieniu wypisu w banku, następuje obniżenie marży.

Drugim ubezpieczeniem dotyczącym kredytów mieszkaniowych jest ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Jest ono naliczane w przypadku, gdy kredytobiorca zaciąga zobowiązanie na 100% wartości zabezpieczenia.

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 722263118

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście