Konsolidacja zobowiązań - kredyt konsolidacyjny

Banki i różnego rodzaju instytucje niebankowe wychodzą do Klientów z coraz szerszą ofertą. Kredyty mieszkaniowe, kredyty gotówkowe, karty kredytowe – pieniądze w zasięgu ręki. Jednak każdy kredyt, pożyczkę, zadłużenie w karcie trzeba wcześniej czy później spłacić. Spłata zadłużenia to proces, który może być trudny w niektórych sytuacjach, zwłaszcza gdy mamy kilka pożyczek i kredytów albo kiedy doświadczyliśmy nagłej utraty źródła dochodów, bądź zbytnio uwierzyliśmy we własne możliwości finansowe przy podpisywaniu kolejnych umów kredytowych.

Co zrobić, kiedy obsługa zaciągniętych kredytów zaczyna przerastać nasze możliwości spłaty?

Większość osób posiadających kilka zobowiązań korzysta z kredytu konsolidacyjnego.

Kredyt konsolidacyjny to połączenie dotychczasowych zobowiązań z tytułu spłaty innych kredytów - gotówkowych, limitów na kartach kredytowych, limitów w rachunku itp. w jeden kredyt. Kredyt konsolidacyjny pozwala wydłużyć okres kredytowania, co wpływa na obniżenie miesięcznej raty, zazwyczaj jest tańszy od dotychczasowych zobowiązań, a także porządkuje finanse – teraz do obsługi mamy jeden kredyt, a nie kilka.

Od strony technicznej konsolidacja wygląda tak, że bank przejmuje nasze stare zobowiązania i udziela nam kredytu w wysokości sumy tych wcześniejszych zobowiązań, lecz na nowych warunkach. Co ważne, skonsolidować można ze sobą zadłużenia o odmiennych okresach spłaty i wobec różnych wierzycieli, zaś bank udzielający kredytu konsolidacyjnego nie musi być jednym z nich.

Zawsze jednak przed skonsolidowaniem swoich długów należy sprawdzić ewentualne korzyści z przyszłymi kosztami z przeprowadzonej konsolidacji.

Bank szczególnie chętnie udzieli kredytu konsolidacyjnego, jeśli Klient jest właścicielem nieruchomości i zdecyduje się użyć jej jako zabezpieczenia kredytu konsolidacyjnego. W ten sposób kredytodawca ubezpiecza się na wypadek, gdy osoba biorąca kredyt straci swoją zdolność do obsługi zadłużenia i przestanie regularnie spłacać raty. Jak wiadomo, nie każdy posiada taką nieruchomość, dlatego istnieje także możliwość konsolidacji w formie zwykłego kredytu gotówkowego, jednak trzeba się wtedy liczyć z wyższymi kosztami oraz krótszym okresem kredytowania.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 503722062

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście