Czy banki zwiększą marże w odpowiedzi na podatek bankowy ?

Podatek bankowy wpłynie na wzrost marż kredytów hipotecznych?

Zgodnie z zapowiedziami 2 pierwsze banki zdecydowały się na podniesienie marż dla kredytów hipotecznych - jest to reakcja na zapowiedzi rządu odnośnie wprowadzenia podatku bankowego.

Zgodnie z przypuszczeniami analityków koszt wprowadzanego podatku banki będą chciały przerzucić na swoich klientów poprzez podniesienie właśnie marż kredytowych. Dla banków kredytami o najmniejszej rentowności są kredyty hipoteczne w związku z powyższym najbardziej prawdopodobne było właśnie podnoszenie marż w tym segmencie kredytów.

Na taki ruch zdecydowały się już mBank oraz Deutche Bank. W przypadku tego drugiego podniesienie marż ma nie tyle związek z podatkiem bankowym co jest raczej dźwignięciem marż do poziomy rynkowego. Należy pamiętać, że DB oferował jedne z niższych marż na rynku kredytów hipotecznych.

Czy w dalszej kolejności przyjdzie czas na pozostałe banki zajmujące się kredytami hipotecznymi? Z pewnością tak, - pamiętajmy jednak, że podobną sytuację (co prawda nie związaną w wprowadzeniem podatku a kryzysem na rynku finansowym) mieliśmy w roku 2008 kiedy to banki zwiększyły swoje marże przy kredytach hipotecznych nawet do poziomu 4%. W perspektywie kolejnych lat wielkość tych marż systematycznie spadała w związku z konkurencją na rynku i stosunkowo dobrym zabezpieczeniem przez banki tych wierzytelności.

Czy podobnego scenariusza możemy się spodziewać aktualnie czas pokażę na pewno na końcówce roku daje się odczuć spory ruch zarówno w branży nieruchomościowej jak i kredytów hipotecznych. Z jednej strony z pewnością jest to związane z ryzykiem droższych kredytów a z drugiej z koniecznością zwiększenia wkładu własnego od 1 stycznia do poziomu 15%.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 697359140

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście