Wkład własny oraz zdolność kredytowa

Na długo przed wyborem konkretnej oferty banku, osoby myślące o kredycie hipotecznym będą musiały zadbać co najmniej o dwie podstawowe kwestie:

  1. Zgromadzenie przynajmniej minimalnego wkładu własnego. Nie ma już możliwości, tak jak jeszcze kilka lat temu, zaciągnąć kredyt na 100 proc. wartości nieruchomości. Banki powinny standardowo wymagać 20 proc. wartości nieruchomości (od stycznia 2017 roku będzie to minimalna kwota wkładu własnego określona rekomendacją KNF), mogą zgodzić się na mniejszy wkład własny przy dodatkowym ubezpieczeniu lub zabezpieczeniu, jednak bezwzględnie klient musi z własnych środków wnieść przynajmniej 1/10 wartości nieruchomości.

  2. Posiadanie zdolności kredytowej na interesującym poziomie. Każdy bank indywidualnie ocenia możliwość klienta do terminowej spłaty zobowiązania i określa maksymalną kwotę kredytu, jaką zgodzi się udzielić. W procesie oceny zdolności kredytowej bank bierze pod uwagę między innymi wysokość i źródła dochodów, wiek kredytobiorcy, liczbę osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, wydatki, spłacane kredyty i pożyczki czy historię kredytową. Wiedząc, co jest istotne w procesie oceny możliwości kredytowych danego klienta, można się do tego przygotować, aby nieco poprawić swój wizerunek w oczach banku. 

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 669992520

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście