Kredyt na budowę domu

Kredyt na budowę domu

Kredyt na budowę domu przypomina w konstrukcji kredyt na zakup mieszkania od dewelopera. Tutaj również występuje okres budowlany (wypłaty transz) oraz hipoteczny (spłaty kredytu). W okresie budowlanym kredytobiorca spłaca jedynie ratę odsetkową od wypłaconej transzy oraz ubezpieczenie pomostowe (wyjaśnione jest to dokładnie w artykule zakup mieszkania od dewelopera), w okresie hipotecznym kredytobiorca spłaca zarówno ratę odsetkową oraz kapitałową.

Należy pamiętać, że do wniosku o kredyt na budowę domu konieczne będzie sporządzenie i przedłożenie przez kredytobiorcę kosztorysu na budowę domu. Przy czym należy wziąć pod uwagę, że każdy bank ma swój wzór kosztorysu. Zatem przy wnioskowaniu o kredyt w kilku bankach, kosztorys trzeba będzie sporządzić kilka razy.

Każdy bank ma „swoje odrębne” wytyczne dotyczące kosztorysu. Banki mogą się znacznie różnić w kwestii minimalnej akceptowanej ceny za 1m2 budowy domu. Przyjmijmy, że inwestor chce wybudować dom o powierzchni użytkowej 150 m2 i uznał, że jest w stanie wybudować ten dom za kwotę 330 000 zł. Sporządza kosztorysy, wnioskuje o kredyt i dowiaduje się, że minimalna akceptowana kwota przez bank na budowę tego domu wynosi 375 000 zł (ten konkretny bank ma w procedurach min. koszt budowy -2500 zł/m2).  W drugim banku dowiaduje się, że mimo iż bank zaakceptuje koszt budowy na poziomie 330 000 zł to kosztorys jest źle sporządzony i trzeba to poprawiać i wnioskować od nowa. Tym sposobem sfrustrowany już klient nabrał niechęci do banków i zaczyna powątpiewać w zdrowy rozsądek analityków w banku podejmujących decyzję.

Prawa leży jednak pośrodku. Nawet, jeżeli analityk w banku chciałby przyznać kredyt Kowalskiemu to nie może bo obowiązują go ściśle określone procedury, a za wszelkie odstępstwa od tej procedury bierze osobistą odpowiedzialność. Naturalnym jest więc niechęć do ryzyka.

Można tego jednak uniknąć poprzez zgłoszenie się do doświadczonego doradcy i takie przygotowanie dokumentów, które nie będzie budzić wątpliwość w danym banku. Należy pamiętać , że staranne opracowanie dokumentacji kredytowej znacznie przyśpiesza proces pozyskiwania finansowania i oszczędza czas starającego się o kredyt.

 

 

 

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 514110541

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście