Kredyt dla fizjoterapeutów – jakie są możliwości?

Fizjoterapeuta to zajęcie zaliczane, podobnie jak lekarz, pielęgniarka oraz księgowy, do wolnych zawodów. Zajmując się taką działalnością, można otrzymać kredyt gotówkowy, hipoteczny lub skorzystać z oferty unijnej na specjalnych zasadach.

Według danych Krajowej Izby Fizjoterapeutów w Polsce pod koniec 2019 roku zarejestrowanych było 65 443 fizjoterapeutów. Trzy czwarte tej liczby stanowią kobiety. Najwięcej pań w tym zawodzie pracuje w województwie świętokrzyskim (78,5%) oraz podkarpackim (78%). Fizjoterapeuci to najczęściej ludzie młodzi w wieku od 25 do 39 lat. Tylko co ósmy fizjoterapeuta ma co najmniej 50 lat (12,7%).

Dwie trzecie zarejestrowanych fizjoterapeutów ma tytuł magistra (65,7%). Natomiast licencjat z fizjoterapii ma 22,1% osób pracujących w tym zawodzie. Tylko co ósmy fizjoterapeuta ma tytuł technika (12,2%). Najwięcej fizjoterapeutów-magistrów pracuje w województwie opolskim (76,6%) oraz podkarpackim (73,7%) Najmniej dobrze wykształconych fizjoterapeutów jest zatrudnionych w województwie zachodniopomorskim (47,6%)  pomorskim (53,6%) (źródło: https://kif.info.pl/wp-content/uploads/2021/06/Zroznicowanie-terytorialne-aktywnosci-zawodowej-fizjoterapeutow-w-Polsce.pdf). Bez względu na miejsce zamieszkania czy stopień wykształcenia fizjoterapeuta może skorzystać ze specjalnego kredytu.

Kredyt dla fizjoterapeutów – co oznacza wolny zawód?

W Polsce wolny zawód jest postrzegany jako prestiżowy i godny zaufania. Definicja wolnego zawodu została określona w art. 4 ust. 1. pkt 11 ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. W rozumieniu tych przepisów wolny zawód to pozarolnicza działalność gospodarcza wykonywana osobiście przez lekarzy, pielęgniarki, położne, psychologów, fizjoterapeutów, adwokatów, notariuszy, architektów itp. Za osobiste wykonywanie wolnego zawodu uważana jest prowadzenie działalności bez zatrudniania na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów osób, które wykonują czynności związane z dana profesją. W związku z tym osoba uprawiająca wolny zawód (np. fizjoterapeuta) prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą na własny rachunek, pracując i zarabiając na podstawie posiadanych kwalifikacji i umiejętności.

Kredyt dla fizjoterapeutów na oświadczenie

W niektórych bankach znajdziemy specjalną ofertę dedykowaną fizjoterapeutom, jest to kredyt dla wolnych zwodów. To zobowiązanie gotówkowe, jakie osoba o profesji fizjoterapeuty może otrzymać na oświadczenie, czyli bez konieczności przedstawiania zaświadczeń i dokumentów o wysokości uzyskiwania miesięcznych dochodów. Jest to oferta charakteryzująca się uproszczonymi procedurami i formalnościami, co sprawia, że finansowanie można otrzymać w miarę szybko. Jednak oferty kredytowe dla wolnych zawodów nie są dostępne we wszystkich bankach, ponieważ każda instytucja finansowa może inaczej podchodzić do akceptacji tej formy zarobkowania. Dodatkowo banki mogą niektóre wolne zawody, jak lekarz, fizjoterapeuta czy adwokat, uznać za bardziej wiarygodne i wobec nich mogą stosować mniej skomplikowane procedury.

Hipoteczny kredyt dla fizjoterapeutów

Kredyt hipoteczny dla fizjoterapeuty jest  przeciwieństwem kredytu gotówkowego na oświadczenie, który często można znaleźć jako propozycję dla wolnych zawodów. Jeśli lekarz, fizjoterapeuta czy też adwokat chce wziąć finansowanie na mieszkanie  lub inną nieruchomość, wtedy musi przejść te same procedury, co inni klienci. Przedstawiciel wolnego zawodu, decydujący się na kredyt hipoteczny, musi mieć wkład własny, historię kredytową (mile widziana) i zdolność kredytową. W niektórych bankach reprezentanci wolnych zawodów jak lekarz, radca prawny, notariusz, mogą liczyć na dodatkowe punkty w ocenie scoringowej.

Pożyczki unijne dla fizjoterapeutów

Przedstawiciel wolnego zawodu, który prowadzi działalność gospodarczą, może również wnioskować o fundusze unijne. Pieniądze otrzymane w ramach pożyczki fizjoterapeuta może wykorzystać na wyposażenie własnego gabinetu fizjoterapeutycznego. Kredyt taki charakteryzuje się gwarancjami PLD de minimis oraz BGK. Do pewnej kwoty finansowania (np. do 150 tys. zł) takie zobowiązanie fizjoterapeuta może otrzymać już po podpisaniu oświadczenia. Natomiast przy wyższych sumach niezbędne na jest dostarczenie i weryfikacja dokumentów oraz zdolności kredytowej. Dodatkowo bank może wymagać potwierdzenia pracy w wolnym zawodzie przez pięć lat wstecz.

Leasing dla fizjoterapeutów

Wsparcie dla fizjoterapeutów może być także zrealizowany w formie leasingu, który może być formą finansowania samochodu lub sprzętu medycznego, potrzebnego do wyposażenia gabinetu. Z leasingu mogą skorzystać przedstawiciele wolnych zawodów prowadzący działalność gospodarczą. Aby skorzystać z takiej oferty, wystarczy okazać dokument potwierdzający prawo do wykonywania zawodu, np. dla prawnika będzie to informację z CEIDG o prowadzeniu działalności prawniczej lub legitymacja adwokacką, a dla fizjoterapeuty – dokument „Prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty" wydawany przez KIF (Krajowa Izba Fizjoterapeutów). Leasing ma wiele korzyści podatkowych, a do tego leasingobiorca, który „wynajmuje” np. sprzęt medyczny czy samochód, może nie wykupować dzierżawionych rzeczy, ale podpisać umowę na nowe urządzenia.

Fizjoterapeuta może być zatrudniony na umowę o pracę, zlecenie lub mieć własny gabinet medyczny. W zależności od formy uzyskiwania dochodu zmieniają się dostępne rozwiązania finansowe i obowiązujące formalności. Najwięcej możliwości ma fizjoterapeuta działający na własną rękę. Może otrzymać kredyt gotówkowy dla wolnych zawodów, kredyt hipoteczny oraz skorzystać z funduszy unijnych i leasingu. 

Przeczytaj również

Właściciel działki a właściciel domu

Często kolejnym krokiem po zawarciu związku małżeńskiego jest zakup mieszkania lub budowa domu. Aby sfinalizować taką inwestycję, małżonkowie na ogół decydują się na kredyt hipoteczny. Niestety, w przypadku budowy nieruchomości pary często...

Czytaj dalej

Gotowiec inwestycyjny – co to jest?

Gotowce inwestycyjne, pomimo swojej tajemniczej nazwy, obejmują nieruchomości przygotowane do natychmiastowego wynajmu. Praktycznie od razu po zakupie są gotowe, aby generować dochód pasywny. Najczęściej do tej kategorii zaliczamy mieszkania...

Czytaj dalej

Czym jest rolowanie kredytu hipotecznego?

Rosnące stopy procentowe sprawiają, że rośnie także obciążenie finansowe gospodarstw, które mają kredyty hipoteczne. Takich rodzin w Polsce jest bardzo wiele. Rosnące raty kredytu mogą sprawić, że pojawia się problem z ich spłatą. Rząd wprowadził...

Czytaj dalej

Kredyty ze wsparciem unijnym – na jakie wsparcie można liczyć?

Unijne środki to ważne wsparcie dla firm. Dzięki tym pieniądzom przedsiębiorcy mogą rozwijać swoje firmy, prowadzić badania, tworzyć nowe produkty i budować swoją pozycję na rynku. Dostępne są również kredyty ze wsparciem unijnym. Przedstawiamy...

Czytaj dalej

Karencja w spłacie kredytu

Decydując się na kredyt hipoteczny na zakup mieszkania lub budowę domu, zakładamy, że nasza sytuacja finansowa pozwoli na terminowe regulowanie rat. Jednak zobowiązanie takie jest udzielane na wiele lat i przez ten czas może dużo zmienić się w...

Czytaj dalej

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście