Gotowiec inwestycyjny – co to jest?

Gotowce inwestycyjne, pomimo swojej tajemniczej nazwy, obejmują nieruchomości przygotowane do natychmiastowego wynajmu. Praktycznie od razu po zakupie są gotowe, aby generować dochód pasywny. Najczęściej do tej kategorii zaliczamy mieszkania zlokalizowane w dużych miastach akademickich. Obecnie jest to jedna z bardziej popularnych metod lokowania oszczędności, ponieważ jest nie tylko bezpieczna, ale pozwala również czerpać zyski z inwestycji prawie od pierwszego dnia po zakupie.

W dynamicznym świecie lokowania pieniędzy pojęcie „gotowiec inwestycyjny” zyskuje na popularności, przyciągając uwagę zarówno doświadczonych inwestorów, jak i tych stawiających pierwsze kroki na tym rynku. Artykuł ten ma na celu rzetelne przybliżenie czytelnikom, czym dokładnie jest gotowiec inwestycyjny, jakie niesie ze sobą znaczenie, a także jakie kroki należy podjąć, aby skutecznie dokonać jego zakupu.

Wyjaśniamy tu podstawowe założenia terminu „gotowiec inwestycyjny”, przedstawiając jego definicję oraz kluczowe cechy, które wyróżniają go na tle innych opcji inwestycyjnych. Proces zakupu gotowca inwestycyjnego jest kluczowym elementem dla każdego inwestora. Dlatego też skupiamy się na praktycznych aspektach tego procesu. Zastanawiamy się również, czy inwestycja w gotowce inwestycyjne jest opłacalna. Rozważamy różne scenariusze i warunki rynkowe, które mogą wpłynąć na decyzję o inwestycji.

Gotowiec inwestycyjny – co oznacza?

Co to jest gotowiec inwestycyjny? To określenie nieruchomości przeznaczonej na sprzedaż w celu późniejszego generowania dochodu pasywnego. Najczęściej jest to mieszkanie na wynajem, ale może to być również dom, lokal usługowy, obiekt budowalny lub działka. Każdy z tych podmiotów może być wynajmowany lub dzierżawiony na ustalonych warunkach, zapewniających stały dochód.

Jedyną rzeczą, która odróżnia zakup gotowca inwestycyjnego od klasycznej transakcji zakupu innej nieruchomości, jest to, że nabywca nie przechodzi procesu dostosowania obiektu do swojego planu inwestycyjnego. Nie musi uzyskiwać pozwoleń na budowę, przeprowadzać remontów, zmieniać instalacji i wykonywać innych prac, które opóźniają korzystanie z nieruchomości. Gotowiec inwestycyjny, jak sama nazwa wskazuje, jest gotowy do wynajmu od razu po zakupie i z tego powodu może szybko generować zysk.

Rodzaje gotowców inwestycyjnych:

  • Nieruchomości na sprzedaż z przeznaczeniem wynajmu długoterminowego.
  • Wynajęte mieszkanie na sprzedaż.
  • Mieszkanie lub dom do wynajmu krótkoterminowego.
  • Mieszkanie studenckie.
  • Obiekty pełniące funkcję kwater pracowniczych.
  • Gotowe funkcjonujące biznesy, np. hotele, restauracje, pensjonaty itp.

Gotowiec inwestycyjny – jak kupić?

Zakup gotowca inwestycyjnego nie jest procesem skomplikowanym. Inwestorzy mają do wyboru dwie opcje:

  1. Mogą skorzystać z przygotowanej wcześniej oferty gotowców inwestycyjnych, którą można znaleźć w internecie. Portale zajmujące się sprzedażą gotowców posiadają oferty nieruchomości przygotowanych do inwestycji wraz ze szczegółowym informacjami na ich temat. Każdy znajdujący się na stronie gotowiec inwestycyjny jest dokładnie opisany i sfotografowany. W opisie inwestor znajdzie dane na temat kosztów zakupu, sfinalizowania transakcji, prowizji oraz opłat formalnych. Dodatkowo często jest także wyliczony współczynnik rentowności inwestycji w trzech kategoriach: współczynnik rentowności bez zarządzania, współczynnik rentowności z zarządzaniem nieruchomością oraz współczynnik rentowności z gwarancją czynszu, czyli tzw. podnajem. Dodatkowo w portalu dostępne są analizy finansowe przedstawiające obecne i prognozowane dane finansowe. Znajdziemy również informacje na temat formy finansowania – zakup za gotówkę lub za pomocą kredytu hipotecznego.
  2. Mogą również skontaktować się z wybraną firmą zajmującą się znajdowaniem oraz sprzedażą gotowców inwestycyjnych i określić swoje wymagania wobec inwestycji. Na podstawie zebranych informacji firma przedstawi inwestorowi najlepsze i najbardziej dostosowane do jego potrzeb oferty.

Gotowiec inwestycyjny – czy warto?

Czy warto wybrać gotowiec inwestycyjny? Odpowiadając na to pytanie, trzeba przeprowadzić kalkulacje i wziąć pod uwagę czynniki ryzyka, do których należą m.in. stopy procentowe, nadpodaż na rynku najmu oraz demografia i struktury społeczne.

Inwestor posiadający mieszkanie 2-3 pokojowe w zależności o lokalizacji może je wynająć średnio za 1500-3000 zł. W przypadku gotowca inwestycyjnego czynsz za każdy pokój wynosi od 650 do 850 zł. Przy mikrokawalerkach czynsz wynosi od 1000 do 1400 zł, natomiast podzielone pięciopokojowe mieszkanie może przynieść przychód w kwocie około 4000 zł. Cena nieruchomości z 5 pokojami na rynku wtórnym będzie wyższa niż mieszkań o takiej samej powierzchni, które można przetworzyć w mikrokawalerki. Jeśli natomiast mieszkanie zostanie przygotowane pod gotowca inwestycyjnego, wtedy jego wartość wzrośnie.

Najlepsza inwestycja to gotowce inwestycyjne zlokalizowane w dużym mieście. W takim przypadku inwestor zarabia na stałym dochodzie pasywnym z wynajmu, a także na wzroście wartości zakupionej nieruchomości w skali rok do roku.

Gotowce inwestycyjne stanowią składnik dobrze zdywersyfikowanego portfela inwestycyjnego i minimalizują ryzyko biznesowe. Wygoda i prostota takiej inwestycji sprawia, że mogą z niej korzystać początkujący inwestorzy, jak również doświadczeni biznesmeni. Rozwiązanie to pozwala na uzyskanie stopy zwrotu (ROI) w okolicy 10% w skali roku. Jedno mieszkanie może przynosić zysk wartości kilku tysięcy złotych miesięcznie, nawet po odliczeniu raty kredytowej.

Gotowiec inwestycyjny to przykład klasycznego mieszkania inwestycyjnego, z tego powodu otrzymanie na niego kredytu hipotecznego może być trudniejsze. Dodatkowo warto pamiętać, że decydując się na kredytowanie takiej inwestycji, trzeba posiadać wkład własny. Jednak pomimo tego analizy pokazują, że gotowce inwestycyjne to rozwiązanie, które szybko przynosi zyski.

Przeczytaj również

Właściciel działki a właściciel domu

Często kolejnym krokiem po zawarciu związku małżeńskiego jest zakup mieszkania lub budowa domu. Aby sfinalizować taką inwestycję, małżonkowie na ogół decydują się na kredyt hipoteczny. Niestety, w przypadku budowy nieruchomości pary często...

Czytaj dalej

Czym jest rolowanie kredytu hipotecznego?

Rosnące stopy procentowe sprawiają, że rośnie także obciążenie finansowe gospodarstw, które mają kredyty hipoteczne. Takich rodzin w Polsce jest bardzo wiele. Rosnące raty kredytu mogą sprawić, że pojawia się problem z ich spłatą. Rząd wprowadził...

Czytaj dalej

Kredyty ze wsparciem unijnym – na jakie wsparcie można liczyć?

Unijne środki to ważne wsparcie dla firm. Dzięki tym pieniądzom przedsiębiorcy mogą rozwijać swoje firmy, prowadzić badania, tworzyć nowe produkty i budować swoją pozycję na rynku. Dostępne są również kredyty ze wsparciem unijnym. Przedstawiamy...

Czytaj dalej

Karencja w spłacie kredytu

Decydując się na kredyt hipoteczny na zakup mieszkania lub budowę domu, zakładamy, że nasza sytuacja finansowa pozwoli na terminowe regulowanie rat. Jednak zobowiązanie takie jest udzielane na wiele lat i przez ten czas może dużo zmienić się w...

Czytaj dalej

Kredyt hipoteczny na działkę rekreacyjną

Działki rekreacyjne i letniskowe od niedawna cieszą się rosnącą popularnością wśród Polaków. Duży wpływ na takie zjawisko miała pandemia koronawirusa, która sprawiła, że chętniej szukaliśmy odosobnienia i wypoczynku na wolnym powietrzu, we własnej...

Czytaj dalej

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście