Pożyczka gotówkowa na brakujący wkład własny

W tej chwili, aby móc kupić mieszkanie na kredyt należy zaangażować minimalnie 5% wkład własny.

Od 2015 roku banki będą wymagały od kredytobiorców chcących kupić nieruchomość na kredyt przynajmniej 10% wkładu własnego - obliguje je do tego KNF.

Łatwo policzyć, że przy transakcji na na przykład 250 tys. zł, trzeba będzie dysponować kwotą 25 tys. zł. Nie każdy będzie dysponował taką kwotą, dlatego jedną z możliwości uzupełnienia brakującego wkładu własnego będzie zaciągnięcie dodatkowej pożyczki gotówkowej.

Pożyczki gotówkowe są wyżej oprocentowane niż kredyty hipoteczne. Pożyczka taka również podniesie poziom zadłużenia, w taki sam sposób jak na przykład użycie karty kredytowej, a informacja o zaciągnięciu pożyczki gotówkowej zostanie przekazana do bazy BIK i będzie widoczna dla banku, który ma udzielić kredytu mieszkaniowego.

Fakt taki może negatywnie wpłynąć na stosunek zadłużenia do dochodu, kiedy będzie kalkulowana zdolność kredytowa. Po prostu – pożyczka gotówkowa to zobowiązanie, które obciąża zdolność kredytową.

Na przykład w Stanach Zjednoczonych, banki często żądają od wnioskujących o kredyt hipoteczny  potwierdzenia, że środki na wkład własny były zdeponowane w banku przez okres kilku miesięcy. To jest powód, dla którego tamtejsi kredytobiorcy powinni upłynniać ich aktywa przed rozpoczęciem poszukiwań domu. Banki tamtejsze chcą być pewne, że środki nie zostały pożyczone od innego banku. Chcą się również upewnić, że pieniądze pochodzą z legalnego źródła, takiego jak oszczędności czy sprzedaż.

W Polsce banki na dzień dzisiejszy nie prowadzą tego typu działań i dopóki wychodzi zdolność kredytowa, to akceptują fakt posiadania przez kredytobiorców innych zobowiązań, w tym pożyczek gotówkowych.

Pożyczki gotówkowe nie są udzielane na konkretny cel, tak więc również w BIK nie ma informacji, że dana pożyczka została zaciągnięta akurat na uzupełnienie brakującego wkładu własnego.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 503722062

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście