Kredyt odnawialny – co warto o nim wiedzieć?

Rodzaj finansowania, jakim jest kredyt odnawialny, to opcja idealna zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. Jest to rozwiązanie ściśle związane z osobistym rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym, lecz często mylnie kojarzone z debetem. Na czym polega kredyt odnawialny i jakie są jego zalety?

Na wszelki wypadek

Kredyt odnawialny jest jedną z ofert większości banków. Jest to produkt, na którego posiadanie może zdecydować się większość klientów banku. Najprościej rzecz ujmując, kredyt odnawialny to dodatkowy zastrzyk gotówki na rachunku oszczędnościowym konsumenta. Jest to opcja o tyle przyjemna, że w przeciwieństwie do karty debetowej, posiada niższe oprocentowanie. Prawda jest taka, że każdemu mogą przytrafić się niespodziewane wydatki, na które trudno zorganizować środki finansowe „na już”. Kredyt odnawialny, zwany także linią kredytową, to dodatkowe saldo na koncie konsumenta, które może być spożytkowane na dowolny cel, w zależności od potrzeb.

Jak uzyskać kredyt w koncie

Warunki przyznania kredytu odnawialnego, podobnie jak jego wysokość, określane są indywidualnie przez każdy bank. Potencjalny kredytobiorca przed przyznaniem kredytu zostaje poddany wnikliwej analizie, w której najważniejszym czynnikiem jest wysokość comiesięcznych wpływów na konto z tytułu wynagrodzenia.

Górna granica linii kredytowej może osiągnąć wysokość nawet 8-krotność comiesięcznych dochodów, zatem kwota do wykorzystania może okazać się całkiem pokaźna. Kredyt odnawialny z reguły przyznawany jest na rok, z możliwością jego przedłużenia o kolejne 12 miesięcy. W niektórych bankach umowa na udzielenie kredytu odnawialnego obowiązuje dopóty, dopóki nie zostanie wypowiedziana przez kredytobiorcę. Zasady udzielania kredytu są podobne do tych, które obowiązują przy udzieleniu innych kredytów. Sprawdzana jest zdolność kredytowa, a konsument zobowiązany jest okazać swoje zarobki z ostatnich 3 miesięcy.

O kredyt odnawialny mogą starać się wszyscy, którzy regularnie otrzymują wpływy na konto. Dotyczy to zarówno osób zatrudnionych na umowy cywilno-prawne, jak i emerytów czy rencistów.

Koszty kredytu w koncie

Dużą zaletą kredytu odnawialnego są jego niskie koszty. Odsetki naliczane są jedynie w momencie wykorzystania kwoty przyznanego kredytu do chwili, gdy zostanie on nadpłacony wpływem na konto, które zrówna zadłużone saldo do zera. Bank pobierze jednorazową prowizję z tytułu otwarcia linii kredytowej. Pod uwagę będą brane także inne formy ewentualnego zabezpieczenia kredytu.

Zalety i wady

Kredyt odnawialny stanowi doskonałą alternatywę dla kredytów gotówkowych. Kredytobiorca ma swobodę w dysponowaniu przyznanymi środkami, nie będąc w żaden sposób ograniczonym czasowo ze strony banku. Niestety, dosyć łatwo jest zatracić granicę między zgromadzoną na koncie kwotą własnych środków a tym, co zostało przyznane przez bank. Decydując się na kredyt odnawialny, warto więc rozsądnie podchodzić do większych wydatków i nie podejmować pochopnych decyzji, które mogą wpędzić kredytobiorcę w niebezpieczną spiralę zadłużenia.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 604126381

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście