Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca

         W ostatnich latach możemy zaobserwować znaczący wzrost ilości obcokrajowców w tym Ukraińców którzy przyjeżdżają do Polski w celach zarobkowych. Część z tych osób wiąże swoje przyszłe plany  ze stałym pobytem w naszym kraju. Po przepracowaniu pewnego okresu, wiele osób zaczyna się zastanawiać czy zakup nieruchomości na własność nie będzie lepszym rozwiązaniem od najmu. Na obecną chwilę w wielu miastach takie rozwiązanie jest po prostu korzystniejsze ekonomicznie. Często rata kredytu hipotecznego na daną nieruchomość wynosi równowartość stawki czynszu, dodatkowo nabywając nieruchomość stajemy się jej właścicielami i z każdą ratą pomniejsza się kapitał pozostały do spłaty. 

 

       Tak więc jakie warunki musi spełnić cudzoziemiec aby móc ubiegać się o kredyt na zakup nieruchomości w Polsce ?

 

Większość banków ma podobne wymogi jeśli chodzi kredyty dla obcokrajowców. Kluczową kwestią jest karta pobytu, niektóre banki wymagają zezwolenia na pobyt stały ale są też takie które zaakceptują zezwolenie na pobyt na co najmniej 6  kolejnych miesięcy od dnia składania wniosku o kredyt.

 

       Do uzyskania kredytu hipotecznego, cudzoziemiec powinien posiadać wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę na czas nieokreślony od co najmniej 3 miesięcy (w niektórych bankach 6 lub 12 miesięcy), umowy na czas określony banki zaakceptują jeśli będą one na co najmniej 12 miesięcy w przód. Umowy o dzieło lub umowy zlecenie z reguły są rozpatrywane jako dochód dodatkowy, niemniej jednak taka umowa również może być postrzegana jako dochód podstawowy po 12 miesiącach pracy. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej wymagane jest jej prowadzenie od co najmniej 12 miesięcy. 

 

       W przypadku zakupu nieruchomości należy pamiętać o wymaganym minimalnym wkładzie własnym. Większość banków wymaga 10 % wkładu własnego w nabywaną nieruchomość. Oznacza to ,że maksymalnie bank skredytuje 90 % inwestycji klienta. Są również banki które skredytują maksymalnie 80 % wartości nieruchomości. W niektórych przypadkach kredyty z wyższym wkładem własnym posiadają korzystniejsze parametry więc jeśli klient posiada możliwości finansowe, warto rozważyć takie rozwiązanie.

 

     Podejmując decyzję o zaciągnięciu kredytu na zakup nieruchomości, często na kilkadziesiąt lat należy pamiętać o tym ,że w przypadku zmiany planów, sytuacji życiowej, zawsze można sprzedać nieruchomość na wolnym rynku. Część środków ze sprzedaży musi jednak zostać wpłacona do banku, zgodnie z aktualnym saldem zadłużenia aby bank zwolnił hipotekę.

 

 

Cudzoziemców zastanawiających się nad zakupem nieruchomości z pomocą kredytu hipotecznego zapraszam na bezpłatną konsultację.

 

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 696668846

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście