Rynek kredytów hipotecznych – podsumowanie II kwartału 2021 r.

Branża nieruchomości jest jednym z dynamicznie rozwijających się sektorów polskiej gospodarki. Zarówno rynek wtórny, jak i pierwotny przetrwały w stabilnej formie najtrudniejszy okres pandemii COVID-19, przekraczając liczbę ponad 200 tysięcy pod względem ilości mieszkań oddanych do użytku. Koniunktura jest w tym roku wyjątkowo korzystna dla rynku nieruchomości – popyt na mieszkania i domy nieustannie wzrasta, powodując dynamiczny wzrost cen obiektów mieszkalnych.

Rekordy w sektorze finansowym

Drugi kwartał 2021 roku okazał się rekordowy dla instytucji udzielających wsparcia finansowego na zakup własnej nieruchomości. Wartość udzielonych kredytów wyniosła ponad 22 mld złotych, co oznacza wzrost o 23% w porównaniu z I kwartałem. Jeśli przyjrzeć się raportom sprzed roku, okazuje się, że stosunek procentowy osiągnął ponad 64 punkty.

Który bank znalazł się na podium? Spośród 8 instytucji, które udostępniły swoje raporty, liderem okazał się Bank PKO Bank Polski, który udzielił kredytów hipotecznych na wartość 4,3 mld złotych. To o ponad 1,5 mld złotych więcej niż w I kwartale, i aż o 2 mld złotych więcej niż w II kwartale 2020 roku. Na drugim miejscu znalazł się ING Bank Śląski, którego łączna wartość udzielonych kredytów wyniosła niecałe 4,2 mld złotych. Oznacza to wzrost o prawie 1,8 mld złotych w stosunku do II kwartału poprzedniego roku.

Na kolejnym miejscu znalazł się Bank Pekao (3,13 mld złotych), a za nim uplasowały się kolejno: Bank Millenium (2,6 mld złotych), mBank (2,24 mld złotych), Santander Bank Polska (2,15 mld złotych), BNP Paribas (1,75 mld złotych) oraz Bank Pocztowy (14,5 mln złotych).

Liczba udzielonych kredytów

W II kwartale 2021 roku liczba udzielonych kredytów hipotecznych przekroczyła 67 tysięcy. To aż o 17% więcej niż w poprzednim kwartale, co oznacza kolejny rekordowy wynik sektora bankowego w finansowaniu mieszkalnictwa w tym roku. Co jest tego przyczyną? Analitycy spekulują, że ogromny wpływ na aktualną sytuację ma bardzo tani kredyt hipoteczny, a także brak alternatywy dla lokowania kapitału. Pandemia koronawirusa skutecznie zblokowała działalność wielu przedsiębiorstw, powodując zastój finansowy. Nabywcami nieruchomości są zatem osoby, które stać obecnie na kredyt, a także ci, którzy dysponują sporymi oszczędnościami.

Najtańszy kredyt hipoteczny w sierpniu 2021 r.

Który bank udzielał w sierpniu kredytu na najkorzystniejszych warunkach? Przyjmując, że:

  • wartość kredytu: 300 tys. złotych
  • okres kredytowania: 30 lat
  • wkład własny: 20%

najlepszą ofertę dla kredytobiorcy przygotował Santander, gdzie miesięczna wysokość raty wyniosła 1109 zł, a marża banku 1,79%. Równie korzystnie prezentuje się oferta BNP Paribas, gdzie co miesiąc przyjdzie kredytobiorcy oddać do banku 1118 zł w ramach raty kredytowej, przy marży instytucji 1,85%. Wśród banków oferujących najtańszy kredyt hipoteczny w sierpniu 2021 roku znalazły się także: Citi Handlowy, mBank oraz ING Bank Śląski. Najdroższe kredyty hipoteczne oferowały natomiast Alior Bank oraz Pekao S.A.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 501624328

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście