Zarabiasz w EURO dostaniesz kredyt w EURO

Ostatnie chwile na kredyt w złotówkach dla zarabiających w obcych walutach

Do końca czerwca bieżącego roku banki muszą dostosować się do Rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego, w której jeden z zapisów mówi o tym, że banki będą mogły udzielać kredytów wyłącznie w takiej walucie w jakiej kredytobiorca notuje dochody. Wobec małej oferty kredytów walutowych w polskich bankach może to stanowić bardzo poważne utrudnienie dla osób pracujących za granicą.

Zapisy nowej rekomendacji w praktyce oznaczają, że kredyt w złotówkach będą mogły uzyskać wyłącznie osoby, które notują dochody w polskiej walucie. Analogicznie sytuacja wygląda w przypadku innych walut – kredyt w euro tylko dla osób zarabiających w euro, kredyt w dolarach dla osób zarabiających w dolarach, a kredyt w czeskich koronach... dla nikogo, gdyż żaden polski bank nie udziela kredytów w takiej walucie. Żadne znaczenia nie będą miały wysokie dochody, a w przypadku gdy jeden z kredytobiorców zarabia w np. euro, a drugi w złotówkach, to pod uwagę brany jest ten większy dochód, czyli zazwyczaj właśnie obca waluta.

Takie zastrzeżenia będą stanowić duży problem dla wszystkich Polaków zarabiających w innych walutach, a w wielu przypadkach będzie oznaczać całkowitą niemożność otrzymania kredytu. Obecnie kredyt w euro można uzyskać w ośmiu bankach, w dolarach w czterech, w funtach brytyjskich tylko w jednym. W przypadku innych walut kredytów w nich nie udzielają żadne banki. Jedyna szansa to wprowadzenie takich kredytów do oferty.

Jeszcze gorszą informacją dla zarabiających w obcych walutach jest to, że kredyty walutowe są znacznie droższe niż te w złotówkach. W przypadku najlepszych kredytów w euro marże bankowe wynoszą od 3,5-4%, co jest niemal dwukrotnie większą wartością niż w przypadku kredytów w złotówce. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja w przypadku kredytów w dolarach i w funtach brytyjskich.

Kolejną złą informacją dla zarabiających za granicą jest to, że stracą oni możliwość ubieganie się na pomoc w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Kredyt z MdM może być wyłącznie w polskiej walucie, dlatego też osoby, które zarabiają w innych walutach nie będą mogły liczyć na wsparcie rządowe.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 691895408

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście