MdM w Poznaniu

Program Mieszkanie dla Młodych, w ramach którego rząd dopłaca nawet 20% wartości, obowiązuje od stycznia. Dzięki MdM mieszkań sprzedaje się o 20% więcej niż przed rokiem. MdM bardzo dobrze funkcjonuje w Poznaniu.

Program adresowany jest do osób, które nie ukończyły 35 roku życia i chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie na rynku pierwotnym. W przypadku małżeństw wystarczy, że jedno z małżonków nie przekroczyło 35 roku życia.

Singiel i rodzina bezdzietna dostają od państwa 10% wartości odtworzeniowej mieszkania. Jeśli rodzina lub osoba samotna ma potomstwo, dopłata wynosi 15%. Dodatkową, 5% dopłatę dostanie rodzina, w której w ciągu pięciu lat od zakupu mieszkania na kredyt urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko.

Co ważne dla warunków kredytu, dopłata będzie potraktowana przez bank jako wkład własny. Kupując mieszkanie na kredyt, trzeba dysponować co najmniej 5% wkładem własnym.

By otrzymać dopłatę, trzeba znaleźć mieszkanie, którego cena za metr kwadratowy powierzchni użytkowej mieści się w wyznaczonym dla danego miasta limicie. Dla Poznania od stycznia do końca marca było to 5604,5 zł za m kw.

Program MdM funkcjonuje tylko na rynku pierwotnym, dlatego liczba transakcji na rynku pierwotnym znacznie zwiększyła się  w stosunku do ubiegłego roku. Liczba sprzedanych mieszkań na rynku pierwotnym w największych miastach w Polsce w porównaniu z ostatnim kwartałem ubiegłego roku wzrosła o 14%.

Z danych wynika, że program MdM przyciągnął do deweloperów kupujących, którzy dotychczas rozważali kupno nieruchomości na rynku wtórnym.

W całym Poznaniu wskaźnik mieszkań kwalifikujących się do MdM wynosi 40%, a w samym centrum miasta – 10%. Im bliżej centrum, tym mniej mieszkań spełniających wymogi MdM.

Limity wartości mieszkań ustalane są przez wojewodów, którzy obliczają je na podstawie średnich cen nieruchomości z województwa.

Od 1 kwietnia maksymalna cena lokalu, jaki można kupić w ramach MdM w Poznaniu, wynosi 5907 zł za m kw.

Jeszcze bardziej niż w Poznaniu wzrosły limity cen mieszkań w gminach sąsiadujących z nim oraz na pozostałym obszarze woj. wielkopolskiego. Dziś pod Poznaniem można kupić lokal w MdM za 5029 zł za m kw., a jeszcze w marcu limit wynosił 4639 zł.
Nowe limity w województwie wielkopolskim obowiązywać będą do końca września.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 509459997

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście