Kupić czy nająć ?

Wiele elementów różni zakup mieszkania od jego najmu.

Jeśli najmujemy mieszkanie, przede wszystkim nie jesteśmy związani z danym miejscem, przynajmniej nie tak bardzo jak byśmy byli związani będąc właścicielami danego lokalu. Wiele decyzji związanych z funkcjonowaniem nieruchomości pozostawiamy właścicielowi, czyli wynajmującemu.

Funkcjonowanie w ramach najmu mieszkania daje również więcej elastyczności. Zawsze można na przykład zmienić pracę i przeprowadzić się w inne miejsce, do innego miasta, bo jedyne co trzeba zrobić to rozwiązać umowę najmu.

Natomiast jeśli na przykład chcemy odnowić najmowane mieszkanie to musimy pamiętać, że z ewentualnego zwiększenia wartości mieszkania po remoncie korzyści uzyska właściciel, a nie my.

Posiadanie własnego domu daje o wiele więcej możliwości, w porównaniu z najmowaniem. Jako właściciel możemy podejmować wszelkie decyzje związane z nieruchomością. Kreujemy jej wygląd – zewnętrzny jak i wewnętrzny – decydujemy o rodzaju dywanu, kafelkach na ścianach, czy kolorze farby. Kiedy przyjdzie nam ochota na wymianę starej zmywarki, to to robimy.

A jeśli dom posiada ogród czy trawnik, to pozwala nam to na chociażby wybieranie dni, w których podlewamy rośliny czy też dbamy o ich wygląd.

Te wszystkie prawa i możliwości związane z posiadaniem nieruchomości niosą za sobą również wiele obowiązków. Musimy radzić sobie sami z każdą usterką, ogrzewaniem, mediami. Musimy również ponosić wszelkie opłaty publicznoprawne.

Posiadanie nieruchomości na własność również wprowadza konieczność funkcjonowania w społeczności sąsiedzkiej. W danym mieszkaniu będziemy żyli minimum kilka lat, będziemy funkcjonowali w ramach wspólnoty – to na pewno będzie zbliżać nas z sąsiadami, zwłaszcza, że sąsiedzi również będą mieli wpływ na wartość naszej nieruchomości. To jakie jest sąsiedztwo, jacy ludzie mieszkają w okolicy na pewno przekłada się na ocenę danej okolicy i co za tym idzie na ceny nieruchomości.

Najem i własność różnią się również pod względem finansowym.

W przypadku najmu, to co zapłacimy w ramach czynszu i opłat z nim związanych to pieniądze stracone na zawsze.

W przypadku posiadania mieszkania na własność, każda płatność związana z nieruchomością buduje wartość. Każda rata kredytu, którą płacimy w części spłaca naszą nieruchomość i w ten sposób zwiększa nasze aktywa. Każda złotówka wydana na remonty i modernizacje zwiększa wartość naszej nieruchomości – i to nam zostaje – nasz majątek zwiększa się.

Dodatkowo oczywiście jest szansa, że dobrze zlokalizowana nieruchomość będzie zwiększać swoją wartość w miarę upływu czasu.

Kupić czy nająć - porównanie
   
KUPNO
Korzyści z kupna  Obawy związane z kupnem
nieruchomość to majątek, aktywo odpowiedzialność 
własne mieszkanie daje poczucie stabilizacji, bezpieczeństwa i pozwala być częścią wspólnoty opłaty i podatki
własność daje nam dowolność w dysponowaniu nieruchomością, w zmienianu jej możliwa utrata wartości
  mniejsza mobilność
   
NAJEM
Korzyści z najmu Obawy związane z najmem
brak odpowiedzialności związanej z nieruchomością brak możliwości budowania własnego majątku
mobilność brak stabilności
  straty związane z brakiem możliwości odzyskania poniesionych opłat
  brak stabilizacji i poczucie tymczasowości

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 722263118

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście