Będą kolejne dopłaty do zakupu mieszkań

Jeszcze w sierpniu będzie można ubiegać się o pieniądze na zakup mieszkań i domów z programu Mieszkanie dla Młodych - taki może być efekt zmian, które na ostatnim posiedzeniu przyjął rząd.

 

Efektem poprawek zaproponowanych przez rząd ma być koniec sztucznego blokowania pieniędzy na dopłaty

Obecnie banki są zmuszone zaprzestać przyjmowanie wniosków kredytowych z dopłatą w ramach programu Mieszkanie dla Młodych, gdy tylko chętni zarezerwują 95 procent środków. Takiej rezerwacji dokonuje się w momencie składania wniosku kredytowego.

 

Jednak mimo, że przekroczono 95 procent to okazuje się, że po jakimś czasie część osób wycofuje się ze złożonych wniosków, a część nie przechodzi weryfikacji bankowej. Pozostaje kilka procent niewykorzystanych środków.

Rząd ustalił, że na koniec maja tak naprawdę tych zakwalifikowanych osób do programu jest 91 procent. Czyli mamy ponad 9 procent niewykorzystanych środków. To jest prawie 65 milionów złotych, bo środki na ten rok wynoszą ponad 740 milionów. To jest około 4 tysiące mieszkań.

 

W myśl obowiązującej ustawy nie można w ciągu roku wznowić raz zamkniętego procesu naborów wniosków, gdyż kwestia wykorzystania środków poniżej limitu 95 procent to kwestia zmian ustawowych. Inicjatywę w tym zakresie musiał podjąć resort infrastruktury i ostatecznie tak się stało.

 

Ustawa ma być tak zmieniona, że wnioski będzie można przyjmować do 100 procent, bo też jeszcze jakiś tam procent odpadnie.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 604126381

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście