Nadpłata kredytu

Nadpłata kredytu

Klienci często pytają o możliwość nadpłaty kredytu. Najczęściej uzyskują odpowiedź, że się da bezpłatnie i rozmowa się kończy. Tymczasem taka odpowiedź powinna stanowić raczej otwarcie rozmowy a nie jej zakończenie.

Każdy powinien sobie zadać pytanie jak techniczne wygląda nadpłata i co się dzieje z kredytem po nadpłacie. Możliwości jest kilka.

Odpowiadając na pierwsze pytanie banki udostępniają kredytobiorcy możliwość dokonania nadpłaty kredytu w dwojaki sposób. Pierwszy to złożenie wizyty w oddziale i złożenie osobiście dyspozycji nadpłaty kredytu poprze pobranie środków z ROR – to jest ten bardziej kłopotliwy sposób w dzisiejszych czasach. Drugi to dokonanie nadpłaty poprzez system bankowości internetowej. Ten jest znacznie przyjaźniejszy dla klienta i wydawałoby się, że taka możliwość powinna występować w każdym banku. Rzeczywistość rozczarowuje. Druga opcja dostępna jest w nielicznych bankach i to nie koniecznie w tych najtańszych…..

Odpowiadając na drugie pytanie, po nadpłacie kredytu bank najczęściej zmniejsza saldo zadłużenia, przelicza kredyt od nowa przy zachowaniu tego samego okresu kredytowania, obniża ratę o wysokość nadpłaty i wysyła nowy harmonogram do klienta. Gdyby klient chciał skrócić okres kredytowania o ilość miesięcy odpowiadającej nadpłacie wówczas musi zapłacić kilkaset złotych za sporządzenie aneksu do umowy.

Tylko nieliczne banki umożliwiają dokonanie nadpłaty przez Internet i dodatkowo dają klientowi wybór czy automatycznie zmniejszyć ratę czy skrócić okres kredytowania.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 514110541

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście