Ile kosztuje kredyt hipoteczny?

Osoby, które zamierzają kupić mieszkanie i wesprzeć się kredytem hipotecznym zastanawiają się, czy domowy budżet udźwignie miesięczną ratę.

 

Załóżmy, że chcemy nabyć nieruchomość za 420 tys. zł i mamy ok. 15% wkładu własnego. Przy 25 letnim okresie kredytowania i aktualnych warunkach oferowanych przez banki nasza rata wyniesie ok. 1820 zł.

 

Jednak pamiętajmy, że rata to nie wszystkie koszty kredytu hipotecznego.

Warto policzyć pozostałe koszty związane z zaciągnięciem kredytu.

 

Przede wszystkim do kosztów kredytu należy doliczyć prowizję za jego udzielnie. Poza tym należy pamiętać o ubezpieczeniu pomostowym, którego banki wymagają za okres pomiędzy momentem wypłacenia kredytu, a chwilą dokonania wpisu hipoteki w księdze wieczystej. W zależności od miasta okres oczekiwania na założenie księgi oraz dokonania wpisu może się znacznie różnić.

 

Warto również zaznaczyć, że obecnie wymóg wkładu własnego standardowo wynosi 20%. Możliwe uzyskanie kredytu z niższą wartością wkładu własnego, jednak wtedy bank wymaga dodatkowego ubezpieczenia.

 

Kolejny wydatek stanowi taksa notarialna, której wysokość składa się z kwotowo wyrażonej podstawy oraz procentu od wartości nieruchomości. Kupując mieszkanie na rynku wtórnym pamiętać należy również o PCC.

Ponadto niektóre banki uzależniają udzielenie finansowania np. od wykupienia ubezpieczenia na życie. Mogą również wymagać pokrycia kosztów wyceny nieruchomości.

 

Oferty banków różnią się między sobą, więc warto porównać kredyty i koszty zanim podpisze się ostateczną umowę.

 

Przy kredycie na 20 - 30 lat różnica w kosztach może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 601763828

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście