Czym jest leasing nieruchomości?

W temacie leasingu pierwsze, co przychodzi na myśl, to auto, które można użytkować na poczet prowadzenia własnej firmy. W świetle prawa przedmiotem leasingu mogą być rzeczy, które można amortyzować jako środki trwałe. Leasing nieruchomości jest zatem jak najbardziej możliwy. Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?

Między kredytem a wynajmem

Leasing jest formą umowy, na mocy której jedna z osób nabywa daną rzecz, a następnie przekazuje do użytku drugiej. Wszystko odbywa się odpłatnie i w ustalonych ramach czasu. Można zatem śmiało powiedzieć, że leasing jest alternatywą dla kredytu hipotecznego oraz wynajmu nieruchomości. Osoba, która użytkuje daną rzecz w ramach leasingu, spłaca przedmiot umowy, by po spłacie zobowiązania stać się jej właścicielem.

Leasing nieruchomości – dla kogo?

Leasing różni się od kredytu hipotecznego tym, że osoba chcąca użytkować daną rzecz nie stara się o środki finansowe, a o prawo do korzystania z niej. Takie rozwiązanie jest dedykowane głównie małym i średnim przedsiębiorstwom, które nie zgromadziły dużego kapitału ani nie posiadają wystarczającej zdolności kredytowej. Umowa leasingu umożliwia zatem gospodarowanie regularnymi, miesięcznymi kwotami za czynsz, zamiast blokować na firmowym koncie dużą sumę, wymaganą do spłaty kredytu.

Czy to się opłaca?

Zyskiem firm leasingowych jest przede wszystkim marża oraz korzyści płynące ze sprzedaży przedmiotu umowy. Nie zawsze jest to zatem opłacalne. Kupno nieruchomości wiąże się z inwestycją dużych środków, a warunki zawartej umowy obowiązują zazwyczaj od 10 do 15 lat. Koszty obsługi transakcji leasingowej są zatem dość wysokie. Taka firma nie ma również pewności, że przedsiębiorstwo leasingobiorcy utrzyma się przez lata trwania umowy, a więc nie ma też gwarancji na odzyskanie zainwestowanych pieniędzy. Owszem, można szybko znaleźć osobę chętną na zakup nieruchomości, ale kwota sprzedaży może okazać się niższa i nie starczy na pokrycie wszelkich kosztów.

Wady i zalety leasingu nieruchomości

Niewątpliwym plusem leasingu mieszkania jest brak konieczności gromadzenia środków własnych. Jedyną wymaganą kwotą „na start” jest opłata odpowiadająca wysokości wkładu własnego danej nieruchomości. Leasingobiorca nie musi martwić się zdolnością finansową i historią kredytową – w tym przypadku decyduje regularność uiszczania opłat. Kwoty te mogą być zaliczone jako koszty uzyskania przychodu. Wadą takiego rozwiązania jest spora liczba dokumentów, z jaką trzeba się uporać przed sfinalizowaniem transakcji.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 791888061

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście