Kredyt na wykończenie domu lub mieszkania

Zakup mieszkania lub domu to ogromny wysiłek finansowy. Trzeba jednak pamiętać, że dużym wydatkiem jest także wykończenie wnętrz w takich nieruchomościach. Co zrobić, gdy nie mamy gotówki na taki remont?

 

Z badań Fundacji Habitat for Humanity Poland wynika, że aż 63% Polaków ma mniejsze lub większe problemy mieszkaniowe, z czego połowa nie jest w stanie realizować swoich życiowych planów z powodu braku godnego miejsca do mieszkania. Problemy mieszkaniowe to jedno z najważniejszych wyzwań naszych rodaków (źródło: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Kryzys-mieszkaniowy-Polowa-Polakow-deklaruje-problemy-dot-miejsca-do-zycia-8199443.html). Nic dziwnego, że coraz więcej Polaków decyduje się na takie ryzyko, jak zaciągnięcie kredytu hipotecznego na kilkadziesiąt lat. Dlaczego kredyt mieszkaniowy to ryzyko? Bo na przestrzeni tych kilkudziesięciu lat może zdarzyć się wszystko. Okazuje się jednak, że zakup mieszkania to dopiero początek problemów. 

 

Wykończenie mieszkania, czyli jak planować z wyprzedzeniem?

 

Wiele osób koncentruje swoją całą uwagę na kwestii zakupu mieszkania i sposobie sfinansowania takiego wydatku. Tymczasem pozostaje jeszcze do obmyślenia inna kwestia, która pojawia się czasami wręcz niespodziewanie po nabyciu lokalu mieszkalnego lub domu. Chodzi mianowicie o wykończenie wnętrz. Kupując mieszkanie, nabywca często stara się zbić jego cenę jak najbardziej. To ma swoje konsekwencje.

 

Najlepsze rozwiązanie to wykończenie pod klucz, a więc wnętrza gotowe do zamieszkania bez konieczności wykonywania remontów. Wtedy jednak mieszkanie i dom są najdroższe. Na drugim biegunie jest tzw. stan deweloperski, który pozwala nabyć mieszkanie lub dom nawet o 50 tys. taniej. Nic dziwnego, że takie rozwiązanie kusi. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że oszczędność jest tylko pozorna. Konieczne będzie bowiem wykończenie mieszkania lub domu we własnym zakresie, a to wcale nie jest tanie. Należy zatem wszystko zaplanować z wyprzedzeniem i policzyć, czy bardziej opłaca się nam nabyć nieruchomość ze stanem wykończenia pod klucz, czy też w stanie deweloperskim.

 

Ile kosztuje wykończenie mieszkania?

 

Zanim podejmiemy decyzję o tym, w jakim stanie odbierzemy mieszkanie lub dom, warto się zorientować, ile może kosztować wykończenie takich nieruchomości. Niestety, nie można podać jednej ceny, ponieważ na koszt wykończenia wpływa bardzo wiele czynników. Duży wpływ na ostateczną cenę prac remontowych ma powierzchnia mieszkania lub domu oraz układ pomieszczeń. Do tego dochodzą jeszcze zróżnicowane stawki ekip remontowych w zależności od miejscowości i renomy fachowców. Najczęściej przyjmuje się, że za wykończenie mieszkania trzeba zapłacić od 1 tys. do 3 tys. zł za metr kwadratowy. Należy się zatem liczyć z koniecznością wyłożenia od kilkudziesięciu do ponad stu tysięcy złotych za wykończenie mieszkania albo domu. Jak to sfinansować?

 

Przygotowanie kosztorysu

 

Jeśli nie mamy własnych środków, warto wziąć pod uwagę kredyt na wykończenie domu lub mieszkania. W takiej sytuacji konieczne jest jednak przygotowanie szczegółowego kosztorysu, szczególnie gdy planujemy zaciągnąć kredyt hipoteczny. Z jednej strony taki dokument pozwoli nam poznać rzeczywisty koszt wykończenia domu lub mieszkania, z drugiej – wiele banków żąda przedstawienia takiego kosztorysu przed pożyczeniem pieniędzy na remont. W kosztorysie opisuje się wydatki związane z urządzeniem każdego z pomieszczeń. Zawsze najkosztowniejsze jest wykończenie łazienki i kuchni.

 

Kredyt hipoteczny na wykończenie mieszkania

 

Kredyt hipoteczny najczęściej jest zaciągany na zakup mieszkania lub domu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby taki kredyt zaciągnąć również na wykończenie nieruchomości. Warto o tym szczególnie pomyśleć, gdy kupujemy na kredyt mieszkanie. Banki chętnie przyznają dodatkowe środki na przeprowadzenie remontu. W takiej sytuacji do kwoty zakupu nieruchomości dolicza się także koszty jej wykończenia. W ten sposób w ramach jednego kredytu można sfinansować niejako dwie inwestycje. Trzeba poza tym podkreślić, że kredyt hipoteczny pozwala pożyczyć najtaniej pieniądze.

 

Co można sfinansować kredytem hipotecznym na wykończenie mieszkania?

 

Trzeba zwrócić uwagę, że kredyt na wykończenie domu ma pewne konsekwencje. Bank będzie bowiem dokładnie sprawdzał, na co zostały wydane pieniądze i czy zgadza się to z informacjami przedstawionymi w kosztorysie. Na co zatem można wydać środki z kredytu hipotecznego przeznaczone na wykończenie mieszkania lub domu? W ten sposób można sfinansować między innymi:

 

  • tynkowanie ścian;
  • malowanie ścian;
  • stawianie ścianek działowych;
  • zakup i montaż sanitariatów;
  • wykańczanie posadzki;
  • montaż instalacji itd.

 

Takich środków nie można jednak wydać na ruchome elementy wyposażenia jak na przykład telewizor czy sprzęt AGD.

 

Kredyt na wykończenie domu – jaka jest alternatywa?

 

Jeśli chcemy mieć większą swobodę w wydawaniu pieniędzy na wykończenie mieszkania i jego wyposażenie, warto wziąć pod uwagę inne rozwiązanie niż kredyt hipoteczny. Alternatywą może być kredyt gotówkowy. Środki z takiego kredytu można wydać w dowolny sposób, pieniądze od razu otrzymamy w całości, nie trzeba dokumentować wykonywanych prac i zbierać faktur, a do tego zaciągnięcie go jest mniej skomplikowane niż kredytu hipotecznego. Niestety, kredyt gotówkowy ma poważną wadę: jest dużo droższy niż kredyt hipoteczny.

 

Zakup mieszkania czy domu to często dopiero pierwszy krok urządzania własnej przestrzeni mieszkalnej. W wielu przypadkach konieczne będzie jeszcze wykończenie wnętrz, co potrafi generować duże koszty. W takiej sytuacji warto wziąć pod uwagę zaciągnięcie kredytu na wykończenie domu lub mieszkania, ale wcześniej najlepiej przygotować dokładny kosztorys.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 509261909

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście