Zmiany w kredytach hipotecznych d 1 kwietnia 2022

Zmiany w kredytach hipotecznych od 1 kwietnia 2022 r.

Wielu kredytobiorców zarówno obecnych jak i przyszłych z niepokojem obserwuje ciągłe podnoszę stóp procentowych , które ma miejsce od października zeszłego roku . Wydawałoby się ,że nic nas już bardziej nie zaskoczy , a jednak … Od 1 kwietnia zgodnie z rekomendacją KNF banki zmieniają sposób liczeni zdolności . Niestety z niekorzyścią dla przyszłych kredytobiorców .

Co dokładnie ulega zmianie ?

Banki przy liczeniu zdolności maja przyjmować bufor wzrostu stóp procentowych o 5 punktów procentowych . Obrazowo jeśli średnie oprocentowanie kredytu hipotecznego jest w granicach około 6,5 %  to zdolność będzie liczona przy założeniu oprocentowania  11,5 % . Spowoduje to obniżenie zdolności kredytowej o około 20% .  Na pocieszenie mogę napisać , że już teraz banki przyjmują bufor powiększony o 2,5% . Banki maja również przestać przyjmować średnie koszty utrzymania rodziny powyżej minimum jak to było stosowane dotychczas .

Co ma na celu wprowadzenie nowej rekomendacji ?

              KNF chce się zabezpieczyć na wypadek kiedy zdolność na dzień dzisiejszy jest liczona na tzw. „styku” a w perspektywie mamy dalsze podwyżki stóp procentowych . Ogólnie ma to zapobiec ryzyku przyszłych niespłacanych kredytów hipotecznych . KNF zachęca  bankom aby nakłaniały   kredytobiorców do wyboru stałego oprocentowania . Na ten moment mamy taki wybór już praktycznie we wszystkich bankach . Wyjątek stanowią kredyty wypłacane w transzach , które nie wszędzie można zaciągnąć  ze stałym oprocentowaniem . Okres stałej spoty procentowej wynosi 5 lat , chociaż BNP Paribas już wprowadził możliwość wyboru takiej stałej stopy na okres 10 lat .

 

              Wszyscy Ci , którzy sprawdzali swoja zdolność kredytowa w marcu a jeszcze nie maja wybranej nieruchomości a co za tym idzie złożonego wniosku kredytowego zachęcam do kontaktu zaraz po 1 kwietnia celem sprawdzeni aktualnej zdolności .

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 501624328

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście