Nowe zalecenie KNF – jeszcze trudniej o kredyt

Do końca marca banki muszą wdrożyć nowe zalecenia KNF. Oznacza to, że klienci ubiegając się o kredyt od 01.04.2022 r., będą mieli obniżoną zdolność kredytową nawet o 25%.

 KNF zarekomendował trzy główne zmiany. Przy wyliczaniu zdolności kredytowej banki mają uwzględniać wyższe koszty utrzymania gospodarstwa domowego, co ma związek m.in. z wysoką inflacją. Po drugie, środki przeznaczane co miesiąc na spłatę rat i innych zobowiązań finansowych nie powinny przekraczać 40 proc. dochodów dla osób o niższych zarobkach i 50 proc. - przy wyższym wynagrodzeniu.

Najwięcej emocji budzi jednak trzecie zalecenie. Odnosi się do tego, jak duży bufor powinien mieć kredytobiorca na wypadek przyszłego wzrostu stóp procentowych.

KNF rekomenduje bankom, aby do liczenia zdolności kredytowej przyjmowały oprocentowanie powiększone o 5 pkt proc. Dotychczasowa rekomendacja mówiła, żeby oprocentowanie do takich analiz podwyższać o 2,5 pkt proc.

Przyjmując marżę banku na poziomie 2 proc. i stawkę bazową WIBOR 3M  na poziomie 3,5 proc., banki powinny liczyć zdolność kredytową przy założeniu, że oprocentowanie kredytu hipotecznego wyniesie aż 10,50 proc.

Mam taką nadzieję, że w perspektywie pół roku, jak już stopy procentowe dojdą do docelowego poziomu zdolność kredytowa w konsekwencji samych zaleceń nadzoru może się obniży, bo w końcu kogo będzie stać na zaciągnięcie kredytu przy takich wdrożeniach.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 604126381

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście