15 najczęściej zadawanych pytań przez klientów na spotkaniu z ekspertem .

15 najczęściej zadawanych pytań przez klientów na spotkaniu z ekspertem  :

 1. Zakup nieruchomości na rynku wtórnym czy pierwotnym ?

Rynek wtórny to nieruchomości kupowane z drugiej ręki czyli od innego właściciela  . Rynek pierwotny to zakup nowej nieruchomości np. od dewelopera . Przy zakupie z rynku wtórnego musimy się liczyć na dodatkowy koszt w postaci podatku od wzbogacenia się 2%  ( PCC ) od ceny zakupywanej nieruchomości .

 

 1. Oprocentowanie stałe czy zmienne?

Oprocentowanie stałe inaczej zwane okresowo stałym ( 5 lub 10 lat ) gwarantuje klientowi niezmienny poziom raty przez z góry określony czas tj 5 lub 10 lat . Oprocentowanie zmienne jest oprocentowanie oparte na zmienny wskaźniku ( Wibor , Wiron ) od którego zależy wysokość raty . Raty takie zmieniają się co 3 lub 6 miesięcy w zależności od tego co ile damy wskaźnik jest aktualizowany .

 

 1. Rata równa czy malejąca ?

Rata równa będzie wyższa w początkowym okresie spłaty kredytu i w każdym miesiącem będzie maleć natomiast przy racie równej ta wartość będzie niezmienna oczywiście w założeniu niezmiennych stóp procentowych .

 1. Wysokość wkładu własnego ?

Od tego zależą warunki cenowe kredytu im wyższy wkład własny tym tańszy kredyt . Akceptowalny wkład własny to 10% natomiast lepiej jest posiadać minimum 20% wkładu własnego .

 1. Co to jest marża ?

Marża bankowa jest stałym niezmiennym składnikiem składowym oprocentowania kredytu , od którego zależy wysokość raty .

 

 1. Okres kredytowania ?

W zależności od banków może to być minimum 5 lat a maksymalnie nawet 35 lat . Optymalnym okresem jest 25 lat , jednak zależy to od akceptowalności wysokości raty kredytu przez kredytobiorcę .

 

 1. Co oznacza wypłata kredytu w transzach ?

Wypłata kredytu w transzach występuje przy zakupie nieruchomości w budowie od np. dewelopera lub przy budowie domu lub większym remoncie . Kredyt jest wypłacany etapami zgodnie z postępem prac budowlanych lub wykończeniowych .

 1. Co to jest wpis hipoteki ?

Wpis hipoteki w IV dziale księgi wieczystej jest to prawne zabezpieczenie banku na wypadek niespłacania kredytu przez kredytobiorcę . Jest to również ostrzeżenie dla innego kupującego mówiące o tym ,że dana nieruchomość jest obciążona kredytem . Po całkowitej spłacie kredytu bank zwalnia hipotekę i nieruchomość jest wolna od długów .

 1. Zadatek czy zaliczka ?

Zaliczka jest forma zwrotną . Zadatek w zależności :jeżeli od umowy odstępuje strona kupująca to przepada on na konto sprzedającego , jeśli natomiast sprzedający się wycofuje to jest zobligowany zwrócić kupującemu jego dwukrotność .

 1. Do czego potrzebne jest ubezpieczenie mieszkania ?

Jest to jedno najważniejszych zabezpieczeń kredytu . W przypadku kiedy np. nieruchomość ulega zniszczeniu nie pozwalające na jego dalsze użytkowanie ( np. w wyniku wybuchu gazu lub spalenia ) ubezpieczyciel spłaca w całości kredyt . W wyniku czego kredytobiorca zostaje bez dachu nad głowa ale i bez kredytu .

 1. Czy ubezpieczenie na życie jest obowiązkowe ?

Nie zawsze jest obowiązkowe ale czasami może występować zamiennie z prowizja bankową . W zależności od oferty banku oraz ilości kredytobiorców i dochodów branych do liczenia zdolności kredytowej . Nie mniej jednak warto rozważyć zawarcie ubezpieczenia na życie na kwotę zadłużenia aby w razie zdarzenia losowego nie pozostawiać rodziny z długami .

 1. Kiedy potrzebuje pieniądze na wkład własny ?

Generalnie rzecz biorąc wkład własny potrzebny jest do aktu notarialnego przenoszącego własność nabywanej nieruchomości tj tuz przed wypłata kredytu . Zdarza się ,że bank chce zobaczyć pieniądze na wkład własny na koncie bankowych w trakcie analizy wniosku  ( Alior bank ) .

 1. Jakie koszty będą do poniesienia po stronie kredytobiorcy ?
 1. Wkład własny.
 2. Koszty notarialne .
 3. Ubezpieczenie nieruchomości .
 4. Ubezpieczenie na życie .
 5. Wycena nieruchomości .
 1. Czy jeśli zaciągnę kredyt hipoteczny to właścicielem nieruchomości jest bank do czasu spłaty kredytu ?

Właścicielem nieruchomości klient staje się w dniu podpisani aktu notarialnego przenoszącego na niego własność . To ,że bank wpisany jest w formie hipoteki w IV dziale księgi wieczystej nie oznacza ,że jest on właścicielem .

 1. Jaki jest koszt pomocy eksperta kredytowego ?

Ekspert kredytowy nie pobiera wynagrodzenia od klienta . Jego usługi są dla klienta bezpłatne . Pośrednik jest wynagradzany przez banki i nie odbywa się to kosztem klienta . Oferta przedstawiona przez eksperta jest taka sama jak w banku .

 

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 501624328

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście