Oszczędzanie - BEZPIECZNA przyszłość DZIECKA

    Dla rodziców narodziny dziecka są nie tylko wielką chwilą, wypełnioną szczęściem i wzruszeniem, ale i pojawieniem się w świadomości nowego wyzwania obciążonego wielką odpowiedzialnością.  Do głosu dochodzą nie tylko uczucia, ale również rozsądek. Zaczynamy myśleć o bezpiecznej przyszłości naszych pociech. Pragniemy by była ona jak najbardziej dostatnia.

 W przeszłości rodzice dawali dziecku (przede wszystkim córkom) posag pieniężny. W dzisiejszych czasach nie jest nim gotówka tylko edukacja. Dobra szkoła, kursy języków obcych, potem wyższe studia – a to wszystko kosztuje. I tutaj powstaje pytanie skąd wziąć pieniądze na realizację powyższych celów? Odpowiedź jest znana wszystkim i bardzo prosta  - ZAOSZCZĘDZIĆ.

W jaki sposób to zrobić? Czy są odpowiednie środki by zapewnić dziecku dobry strat w dorosłe życie? Wydatki związane z edukacją nie będą tak bardzo obciążające dla domowego budżetu, gdy z wyprzedzeniem zadbamy o finansowe bezpieczeństwo naszych pociech. Im wcześniej o tym pomyślimy, tym lepiej. Czas pracuje tutaj na naszą korzyść.

 Wielu z nas na pytanie o oszczędzaniu długoterminowym mówi, że ma za małe dochody, by móc odkładać miesięcznie kwotę np. 500zł. Uważa, że mogą sobie na to pozwolić tylko osoby majętne, ale jest to postrzeganie jak najbardziej mylne. Mitem jest, że oszczędzanie przeznaczone jest tylko dla osób zamożnych. Kluczem do sukcesu jest bowiem systematyczność, a nie wysokość kwoty. Łatwiej jest odkładać regularnie nieduże kwoty, niż potem zastanawiać się skąd wziąć pieniądze na start dzieci w dorosłość. Odkładać na przyszłość dziecka możemy już od 100zł miesięcznie. W ciągu roku uzbieramy 1200zł, a przez kolejne kilka lat zgromadzimy już całkiem sporą kwotę. Jednak nie powinniśmy trzymać pieniędzy w domu, wtedy nic nie zyskamy. Sens odkładania pieniędzy jest wtedy, gdy pomyślimy o rozsądnym ich zainwestowaniu. Tak by pracowały na siebie i przyniosły oczekiwany zysk. Podjęcie decyzji o rozpoczęciu oszczędzania nie jest prostą sprawą. Wielu z nas z pewnością nieraz ją podejmowało i rezygnowało, sięgając po odłożone pieniądze. Wiemy, jak ważne jest finansowe zabezpieczenie przyszłości, jednak zwyczajnie nie potrafimy się zmobilizować do systematycznego odkładania. Gdy określimy sobie główny cel to już powinno być nam łatwiej podjąć taką decyzję. Zatem cel  i zarazem hasło: „dobro i przyszłość  mojego dziecka są dla mnie najważniejszą sprawą” powinno wykluczyć wszelkie  wątpliwości, które  są tutaj już całkowicie nie na miejscu. Zaczynając gromadzenie środków w pierwszych  latach  życia dziecka możemy być pewni, że w momencie osiągnięcia przez nie pełnoletności będzie ono już bardzo dobrze zabezpieczone finansowo.

 

Jedną z propozycji oszczędzania są  fundusze inwestycyjne. I na nie chciałbym zwrócić w tym artykule szczególną uwagę.

 Gromadzone, w funduszu inwestycyjnym, pieniądze są inwestowane przez wyspecjalizowanych doradców tak by przyniosły one dodatkowy zysk. Nasze oszczędności powierzamy osobom, które mają duże doświadczenie w zakresie finansów, prawa i ekonomii. Eksperci ci są zatrudniani przez fundusz tak, by przez cały czas „opiekować się” naszymi pieniędzmi. My sami zachowujemy pełną kontrolę nad lokowanymi środkami. Mamy możliwość  codziennego ich podglądu. Z racji tego, że fundusz jest miejscem zbiorowego inwestowania, inwestowanie w nim jest tańsze niż byśmy zrobili to indywidualnie. Zysk wypracowany pomniejszany jest jedynie o koszty zarządzania, które są z góry określone.

 Fundusz może zostać utworzony jedynie za zgodą Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, która sprawuje nad nim stałą kontrolę. Działalność funduszy regulowana jest przepisami prawa. Obecnie na rynku jest wiele funduszy. Zarządzają nimi różne osoby, z różnymi kwalifikacjami. Aby wybrać najlepszy z nich najlepiej porozmawiać z doradcą finansowym, który na podstawie oczekiwań Klienta doradzi jaki fundusz wybrać. Doradca pomoże również w wyborze Portfeli Modelowych, czyli  strategii inwestycyjnych, przygotowanych przez ekspertów. Korzystając z wyboru portfeli Klient ma dostęp do wiedzy i doświadczenia specjalistów.

 Oszczędzając w długim okresie czasu, można rozważyć inwestowanie ryzykowane, bardziej zrównoważone i bezpieczne.

 Zrównoważone fundusze inwestycyjne w swej istocie stanowią połączenie funduszy akcji i funduszy obligacji.  Fundusze akcji, które określane są także mianem funduszy agresywnych, uważane są za najbardziej ryzykowane ze wszystkich funduszy. Przynoszą one ponadprzeciętne zyski w okresie hossy, natomiast w czasie bessy generują duże straty. Z kolei fundusze obligacji, zwane również funduszami papierów dłużnych, stanowią najbezpieczniejszy rodzaj funduszy. Inwestują one przede wszystkim w papiery wartościowe o stałym dochodzie, takie jak bony i obligacje skarbowe oraz instrumenty dłużne.

 Zrównoważone fundusze inwestycyjne, starają się ograniczyć ryzyko, maksymalnie różnicując posiadany pakiet inwestycji. Polecane są one przede wszystkim osobom, które akceptują umiarkowane ryzyko inwestycyjne i mogą powierzyć posiadane przez siebie środki na dłuższy okres czasu.

 Należy pamiętać o tym, że najważniejszą cechą funduszy inwestycyjnych jest  długoterminowość inwestycji. Jeżeli będziemy ulegali panice i zaczniemy wypłacać zainwestowane pieniądze przy pierwszych spadkach, możemy być pewni, iż dostaniemy mniej pieniędzy niż wpłaciliśmy do funduszu. Wówczas taka inwestycja nie ma w ogóle sensu.

 

 Pamiętajmy, że aby zabezpieczyć przyszłość swojego dziecka nie ma potrzeby używać skomplikowanych i ryzykownych produktów inwestycyjnych. Najistotniejszą kwestią jest systematyczność oraz jak najwcześniejsze podjęcie decyzji o oszczędzaniu. Wówczas nawet przy najbardziej konserwatywnych założeniach dotyczących stopy zwrotu po kilkunastu latach jesteśmy w stanie odłożyć całkiem sporą kwotę, dzięki której nasze dziecko będzie miało zapewniony dobry i bezpieczny start w dorosłość.



 

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej pomocy. Pomożemy Państwu dokonać odpowiedniego wyboru. Odpowiemy na wszelkie zapytania i wątpliwości.  Służymy naszym doświadczeniem i czasem.

 

 

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 513377300

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście