Konsolidacja posiadanych kredytów. Plusy i minusy.

 Z reguły zadłużenia powstają stopniowo. Na początku Klienci zaciągają niewielkie kredyty gotówkowe na niewielkie kwoty, jednak z czasem chęć zaspokojenia kolejnych potrzeb rośnie. Konsumenci zaciągają wówczas kredyty na większe kwoty. W pewnym momencie okazuje się, że zadłużenie jest już tak duże, że staje się uciążliwe do spłacenia. Terminy spłaty rat pokrywają się, a oprocentowanie poszczególnych kredytów jest wysokie. W takiej sytuacji  warto zastanowić się nad konsolidacją.

Głównym celem konsolidacji jest zmniejszenie wysokości rat spłacanych kredytów. Decydując się na nią powinniśmy się dobrze zastanowić nad wyborem banku, w którym jej dokonamy. Banki kuszą dodatkową gotówką, niższą prowizją i atrakcyjnym oprocentowaniem. Należy tutaj pamiętać, że banki są firmami , które muszą na siebie zarobić, w związku z czym niczego za darmo nie otrzymamy.

Konsolidacja ma nam pomóc w spłacie zobowiązań w sytuacji, gdy nasza zdolność  kredytowa jest niższa, bądź po prostu zależy nam aby na posiadanych już kredytach zaoszczędzić.  Nie przyda się nam konsolidacja zobowiązań, jeżeli mamy jakiekolwiek zaległości, ewentualnie gdy takowe powstaną już po skonsolidowaniu niektórych długów.  Kredyt konsolidacyjny niestety nie zapobiega zadłużeniu, pozwala on jedynie bardziej efektownie realizować zobowiązania wynikające z dotychczasowych kredytów.

 

Jakie  korzyści  wynikają ze  skonsolidowania posiadanych kredytów?

Oto niektóre z nich:

  • możliwość płacenia raty niższej od sumy spłacanych wcześniej,
  • płacenie jednej raty zamiast kilku,
  • konieczność pamiętania tylko o jednym terminie spłaty i jednej racie,
  • możliwość otrzymania dodatkowej gotówki na dowolny cel (czyli sumy większej niż dotychczasowe zobowiązania);
  • dopasowanie raty do indywidualnych potrzeb.

 

Czy istnieje jakiekolwiek ryzyko przy konsolidacji? Tak.

Musimy bowiem pamiętać, że łącząc w jeden kredyt różne zobowiązania, o różnym charakterze, narażamy się na wydłużenie okresu  zadłużenia oraz na zwiększenie kosztów obsługi długu. Z jednej strony pomoże nam to na spłacenie kredytów w  całości, jednak z drugiej utrudni to nam zaciąganie kolejnych zadłużeń. Co też można potraktować jako plus w danej sytuacji:-)

 

Aby móc zaciągnąć kredyt konsolidacyjny, należy spełniać określone przez bank warunki. Na początku  Klient musi złożyć wniosek, który będzie zawierał cel, na który przeznaczony będzie kredyt. Określa się w nim termin spłaty oraz rodzaj zabezpieczenia. Większość kredytów konsolidacyjnych wymaga zabezpieczenia. Najczęściej jest to zabezpieczenie hipoteczne. Standardowo  Klient musi dostarczyć bankowi dokumenty zaświadczające  o wysokości otrzymywanego wynagrodzenia.  Po spełnieniu wszystkich formalności bank rozpatrzy nasz wniosek. Czas rozpatrywania trwa z reguły  kilka dni, w zależności od banku. Po przyznaniu kredytu pozostaje nam przeanalizowanie jeszcze raz najważniejszych warunków oraz  podpisanie umowy. Następne w kolejce jest już „tylko” regularne spłacanie jednej raty miesięcznie, w jednym banku.

 

Kredyt konsolidacyjny pomimo wielu zalet, powinien być dobrze przemyślany.

 

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z bezpłatnej pomocy doradcy finansowego. Pomożemy Państwu  w wyborze odpowiedniego banku. Odpowiemy na wszelkie zapytania i wątpliwości.  Służymy  naszym doświadczeniem i czasem.

 

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 513377300

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście