Spadający Wibor

Cieszą się kredytobiorcy, martwią „lokaciarze” ponieważ malejące stopy pomniejszają zysk na zgromadzonym kapitale – mowa oczywiście o nowych produktach.

Dzięki kolejnej obniżce stóp procentowych jaką zaserwowała nam Rada Polityki Pieniężnej możemy zaobserwować kolejne zmiany na korzyść kredytobiorców w stawce referencyjnej jaką jest WIBOR3M – najczęściej wykorzystywany przez banki do comiesięcznego rozliczania kredytów. Dzięki obniżającemu się Wiborowi zmniejszają się raty „złotówkowym” kredytobiorcom, jak również powiększa się zdolność kredytowa aktualnym wnioskodawcom.

Niestety Banki widząc malejącą tendencje Wiboru powoli podwyższają marżę. Należy pamiętać że marża to składowa oprocentowania która jest stała przez cały okres kredytowania (oczywiście może ulec zmianie jeśli mówią o tym zapisy umowy lub zmianę zaakceptują wszystkie strony umowy – aneks). Wibor to składowa zmienna która, ma prawo i będzie się zmieniać w trakcie spłaty kredytu a jest aktualnie rekordowo niska. Także w perspektywie kilkudziesięciu lat prawdopodobnie będzie na wyższym poziomie. Potencjalny wnioskodawca powinien wziąć to pod uwagę dobierając okres kredytowania do żądanej wysokości raty – która de facto i tak się zwiększy.

Autor: Radosław Wasilewski (tel.793012206)

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 793012206

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście