Kredyt hipoteczny na garaż – czy można go uzyskać

Budowa domu najczęściej jest finansowana za pomocą kredytu hipotecznego. Zdarza się jednak, że w kosztorysie przygotowanym dla banku nie zostaje uwzględniony garaż. Budowę takiego pomieszczenia możemy zaplanować także później, już po zakończeniu budowy domu. Czy można otrzymać kredyt hipoteczny na garaż?

Pierwszy kwartał 2022 roku przyniósł spowolnienie w sprzedaży kredytów hipotecznych. W okresie tym liczba udzielonych zobowiązań wyniosła 47 767 i była niższa o 25,27% niż w poprzednim kwartale i o 16,45% niższa w porównaniu do tego samego okresu roku 2021. Łączna wartość nowo udzielonych kredytów hipotecznych wyniosła 16,932 mld zł. Spowolnienie na rynku kredytów hipotecznych trwa nadal, tylko w maju 2022 wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe spadła o połowę. (źródło: https://prnews.pl/raport-prnews-pl-rynek-kredytow-hipotecznych-i-kw-2022-465559). Chociaż sytuacja na rynku hipotek nie jest łatwa, warto zapytać, czy taki kredyt można zaciągnąć na budowę garażu.

Ile kosztuje budowa garażu?

Garaż to pomieszczenie, które stwarza dobre warunki do przechowywania pojazdów mechanicznych. Można go również wykorzystać jako przydomowy warsztat, miejsce do majsterkowania lub jako składzik do przechowywania mebli ogrodowych i innych narzędzi. Jednak głównym zadaniem garażu jest ochrona samochodu przed promieniami słonecznymi i zmiennymi warunkami pogodowymi, które negatywnie wpływają na karoserię auta. Jeśli dom nie ma wbudowanego garażu, wtedy można postawić wolnostojące pomieszczenie lub graniczące jedną ścianą z nieruchomością mieszkalną.

Murowany garaż nie jest inwestycją tanią, jednak ma wiele zalet. Przede wszystkim wygląda estetycznie i stwarza dobre warunki termiczne dla auta. Koszty budowy takiego obiektu są uzależnione od ceny projektu garażu – za gotowy zapłacimy około 1-2 tys. zł. Dodatkowo na koszt takiego budynku wpłyną również materiały, jakie zastosujemy do jego budowy. Najtańsze, ale także najmniej solidne, są gotowe garaże z blachy falistej. Za taki zapłacimy od 1,5 do 3,5 tys. zł.

Solidniejsze konstrukcje tego typu mogą kosztować nawet 8 tys. zł. Wielokrotnie droższy będzie budynek murowany, ocieplony i otynkowany, kryty dachówką lub blachą. Taki obiekt wymaga prac ziemnych (6-8tys. zł), doprowadzenie go do stanu surowego to koszt od 8 do 15 tys. zł, tynkowanie i wykończenie garażu to kolejne koszty od 6 do 10 tys. zł. Instalacja elektryczna to wydatek około 800 zł, a brama garażowa – od 2 do 5 tys., jeśli wybierzemy model z napędem elektrycznym. Całkowity koszt budowy garażu murowanego może wynieść 40 tys. zł, a nawet więcej, jeśli zdecydujemy się na obiekt na dwa samochody (źródło: https://direct.money.pl/artykuly/porady/kredyt-na-budowe-garazu-kredyt-gotowkowy-czy-hipoteczny).

Kredyt hipoteczny na garaż – czy jest możliwy?

W ofercie banków trudno znaleźć kredyt hipoteczny na garaż. Dominują tam zobowiązania gotówkowe na dowolny cel, kredyty mieszkaniowe lub pożyczki hipoteczne. Uzyskanie kredytu hipotecznego na zakup garażu może być trudne. Taka opcja może być dostępna w przypadku finansowania kupna garażu i mieszkania w ramach jednego zobowiązania. W przypadku realizacji kupna lub budowy garażu w późniejszym terminie potrzebne środki najlepiej pozyskać w ramach kredytu gotówkowego albo pożyczki hipotecznej.

Kredyt hipoteczny na garaż – jak go otrzymać?

Banki udzielają kredytów hipotecznych przede wszystkim z przeznaczeniem na zakup mieszkania lub budowę domu. Jest to najtańsza i najkorzystniejsza opcja sfinansowania takiej inwestycji. W przypadku budowy pomieszczenia dla pojazdu  teoretycznie można otrzymać kredyt hipoteczny na garaż. Jednak trudnością w tym przypadku jest to, że garaż nie  jest nieruchomością wykorzystywaną na cele mieszkaniowe. Łatwiej jest wnioskować o kredyt na rozbudowę domu. Dodatkowo można skorzystać również z kredytu, który ma cele określone jako budowa, dokończenie budowy, wykończenie, wyposażenie, remont, nadbudowa lub rozbudowa garażu, bądź miejsca postojowego, nabycie garażu. Zobowiązanie takie można znaleźć w niektórych bankach.

Instytucje finansowe skłonne do udzielenia kredytu hipotecznego na garażu najczęściej wymagają, aby miał on wyodrębnioną księgę wieczystą. Dzięki temu budynek będzie mógł być zabezpieczeniem kredytu. Problemem dla banku może być sprzedaż takiej nieruchomości, dlatego może on wymagać ustanowienia hipoteki na mieszkaniu lub innym budynku. Najprościej jest sfinansować budowę garażu łącznie z domem w jednej bryle lub jako obiekt wolnostojący, jednak musi on być ujęty w kosztorysie budowy przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny.

Kredyt na garaż – jaki wybrać?

Kredyt hipoteczny na zakup garażu lub jego budowę to produkt trudno dostępny, a dodatkowo obłożony dużymi wymaganiami. Prostszym rozwiązaniem na sfinansowanie takiego obiektu jest kredyt gotówkowy lub pożyczka hipoteczna. Kredyt na garaż gotówkowy to zobowiązanie udzielane na dowolny cel, dodatkowo można je otrzymać na wysoką kwotę i spłacać nawet przez kilka lat. Dodatkowo formalności i wymagania przy takim zobowiązaniu są dużo prostsze niż przy kredycie hipotecznym.

Inną opcją na sfinansowanie garażu jest pożyczka hipoteczna. Charakteryzuje się  ona niższymi kosztami niż kredyt na garaż gotówkowy, jednak wymaga ustanowienia zabezpieczenia na nieruchomości. To może być trudne dla kredytobiorcy, ponieważ nie zawsze mamy lokal, który możemy obciążyć. Dodatkowo z pożyczki hipotecznej nie można skorzystać w przypadku, gdy mamy już zaciągnięty kredyt hipoteczny na budowę domu.

Kredyt hipoteczny z zasady jest udzielany na cele mieszkaniowe, dlatego otrzymanie takiego zobowiązania na garaż może być trudne. Prostsze jest wzięcie hipoteki na budowę domu wraz z garażem lub skorzystanie z kredytu gotówkowego albo pożyczki hipotecznej.

Przeczytaj również

Właściciel działki a właściciel domu

Często kolejnym krokiem po zawarciu związku małżeńskiego jest zakup mieszkania lub budowa domu. Aby sfinalizować taką inwestycję, małżonkowie na ogół decydują się na kredyt hipoteczny. Niestety, w przypadku budowy nieruchomości pary często...

Czytaj dalej

Gotowiec inwestycyjny – co to jest?

Gotowce inwestycyjne, pomimo swojej tajemniczej nazwy, obejmują nieruchomości przygotowane do natychmiastowego wynajmu. Praktycznie od razu po zakupie są gotowe, aby generować dochód pasywny. Najczęściej do tej kategorii zaliczamy mieszkania...

Czytaj dalej

Czym jest rolowanie kredytu hipotecznego?

Rosnące stopy procentowe sprawiają, że rośnie także obciążenie finansowe gospodarstw, które mają kredyty hipoteczne. Takich rodzin w Polsce jest bardzo wiele. Rosnące raty kredytu mogą sprawić, że pojawia się problem z ich spłatą. Rząd wprowadził...

Czytaj dalej

Kredyty ze wsparciem unijnym – na jakie wsparcie można liczyć?

Unijne środki to ważne wsparcie dla firm. Dzięki tym pieniądzom przedsiębiorcy mogą rozwijać swoje firmy, prowadzić badania, tworzyć nowe produkty i budować swoją pozycję na rynku. Dostępne są również kredyty ze wsparciem unijnym. Przedstawiamy...

Czytaj dalej

Karencja w spłacie kredytu

Decydując się na kredyt hipoteczny na zakup mieszkania lub budowę domu, zakładamy, że nasza sytuacja finansowa pozwoli na terminowe regulowanie rat. Jednak zobowiązanie takie jest udzielane na wiele lat i przez ten czas może dużo zmienić się w...

Czytaj dalej

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście