Kredyt na rozbudowę domu

Gdy powiększa się rodzina, dotychczasowy dom może okazać się za mały, żeby zapewnić wszystkim właściwy komfort mieszkania. Wtedy rozwiązaniem jest albo zamiana domu na większy, albo jego rozbudowa. Drugie rozwiązanie jest zdecydowanie tańsze, a do tego można je sfinansować kredytem.

 

Jednym ze sposobów powiększenia przestrzeni użytkowej domu jest jego rozbudowa. W takiej sytuacji można zastosować różne rozwiązania. Pierwsze – tańsze – to adaptacja poddasza do warunków mieszkalnych. Niestety, nie każdy ma takie możliwości. Wtedy pozostaje droższa opcja, czyli dobudowa pomieszczenia na poziomie parteru. Najdroższym rozwiązaniem jest jednak rozbudowa domu parterowego do piętrowego. Trzeba pamiętać, że rozbudowa domu wymaga dopełnienia odpowiednich formalności. Pozostaje jeszcze kwestia finansowania.

 

Kredyt na rozbudowę domu – czy warto?

 

Rozbudowa domu to najczęściej bardzo duży wysiłek finansowy. Oczywiście ostateczny koszt takiego przedsięwzięcia zależy od zakresu przeprowadzonych prac. Należy jednak zauważyć, że już sam zakup materiałów budowlanych pochłonie znaczną część budżetu, a takie materiały mocno drożeją już od miesięcy. O ile jeszcze w styczniu 2021 roku materiały budowlane zdrożały średnio o 1,8% rok do roku, o tyle w listopadzie ten wzrost wyniósł już 23%, a płyty OSB, sucha zabudowa czy izolacje podrożały nawet o 80% (źródło: https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/ceny-materialow-budowlanych-czy-jest-nadzieja-na-koniec-drozyzny/qe6jn7b). Rozbudowa domu jest zatem coraz droższa. Jeśli jednak nie możemy z tym zaczekać, rozwiązania są dwa: skorzystać z oszczędności lub zaciągnąć kredyt na rozbudowę domu. Drugie rozwiązanie może nie być złą opcją, ponieważ nie tracimy przy tym zgromadzonej poduszki finansowej, a przy szalejącej właśnie inflacji lepiej mieć solidne oszczędności. Tymczasem wykonanie prostej dobudówki to dziś koszt rzędu 6-7 tys. zł za 1 m2.

 

Kredyt gotówkowy na remont

 

Kredyt na remont może być dobrym rozwiązaniem, ale jaki produkt wybrać? Jedną z opcji jest kredyt gotówkowy. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest to, że pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel, nie trzeba dokumentować wydatków na remont w postaci faktur. Do tego taki kredyt można zaciągnąć bardzo szybko i błyskawicznie otrzymać z niego środki. W przypadku kredytu gotówkowego formalności nie są skomplikowane.

 

Kredyt hipoteczny na rozbudowę domu

 

Inne rozwiązanie to kredyt hipoteczny na rozbudowę istniejącego domu. Taki produkt pozwala pożyczyć naprawdę dużą kwotę, a i okres kredytowania jest tak długi, że można łatwo dopasować wysokość miesięcznej raty do możliwości finansowych kredytobiorcy. W tym przypadku trzeba być jednak właścicielem nieruchomości na własność, ponieważ stanie się ona zabezpieczeniem kredytu hipotecznego. Niestety, trzeba się tutaj przygotować na skomplikowane formalności i długi proces kredytowy. Konieczne jest także przedstawienie dużej liczby dokumentów.

 

Kredyt na rozbudowę domu gotówkowy czy hipoteczny?

 

Kredyt hipoteczny na rozbudowę istniejącego domu czy kredyt gotówkowy? Każdy, kto chce sfinansować remont budynku pożyczonymi pieniędzmi prędzej czy później zada sobie to pytanie. Sprawa nie jest jednak prosta, bo obydwa te kredyty mają zalety i wady. Kredyt gotówkowy można błyskawicznie otrzymać i na dowolny cel, ale za to kredyt hipoteczny pozwala pożyczyć dużo wyższą kwotę i to zdecydowanie na dłuższy okres. Jednak tutaj trzeba być właścicielem nieruchomości, która stanie się zabezpieczeniem zobowiązania. Z drugiej strony właśnie ten fakt sprawia, że kredyt hipoteczny jest o wiele tańszy i to przemawia na jego korzyść. Trzeba się jednak przygotować na długie procedury, skomplikowane formalności i konieczność przygotowania wielu dokumentów.

 

Jak wziąć kredyt na rozbudowę domu?

 

Do zaciągnięcia kredytu na rozbudowę domu warto się przygotować, a szczególnie, gdy to będzie kredyt hipoteczny. Warto uporządkować sytuację finansową, spłacić drobne długi, pozbyć się nieużywanej karty kredytowej itp. Trzeba również zgromadzić odpowiednie dokumenty. W przypadku kredytu hipotecznego będzie konieczne również przygotowanie dokładnego kosztorysu. Warto również porównać różne oferty przed wyborem tej konkretnej. Można to zrobić, korzystając z różnych porównywarek internetowych, ale lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy doświadczonego doradcy kredytowego. Ten nie tylko pomoże wybrać ofertę, ale i doradzi wybór najlepszego produktu kredytowego oraz pomoże wypełnić wniosek o kredyt.

 

Kredyt hipoteczny na rozbudowę domu – jakie dokumenty?

 

Na koniec warto wyjaśnić, jakie dokumenty należy przygotować, gdy chcemy zaciągnąć kredyt hipoteczny na rozbudowę domu. Potrzebny będzie między innymi:

 

  • wypełniony wniosek o kredyt;
  • dowód osobisty;
  • dokument potwierdzający zatrudnienie i wysokość uzyskiwanego dochodu;
  • wycena nieruchomości;
  • numer księgi wieczystej domu, który stanie się zabezpieczeniem;
  • kosztorys prac remontowych;
  • pozwolenie na budowę, gdy jest wymagane.

 

Rozbudowa domu to przedsięwzięcie często kosztowne i skomplikowane. Niestety, mocno rosnące ceny materiałów sprawiają, że właściwie z miesiąca na miesiąc rosną także wydatki związane z pracami remontowymi. Na szczęście kredyt na rozbudowę domu może dobrze zabezpieczyć finansowo takie przedsięwzięcie.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 509024333

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście