Zaciągnięcie kredytu hipotecznego to jedna z najtrudniejszych decyzji, z którymi mierzymy.
Poszukując odpowiedniego mieszkania, czy domy, powinniśmy mieć świadomość, na jakie wydatki możemy sobie pozwolić.
Kwota kredytu hipotecznego jaki możemy otrzymać od banku wyznacza zakres w jakim możemy się poruszać jeśli chodzi o cenę nieruchomości, dlatego przede wszystkim należy oszacować swoją zdolność kredytową.
Przy wyliczaniu zdolności kredytowej warto skorzystać z pomocy doradcy kredytowego. Ma on dostęp do kalkulatorów bankowych, które pozwolą na przeprowadzenie odpowiednich obliczeń. Doradca również uświadomi nam, jak naszą sytuację widzą banki, co pozwoli zaplanować i przygotować nasze działania. Poznamy także wymogi banków dotyczące dokumentów oraz zapoznamy się z wysokością rat i dodatkowych kosztów około kredytowych.
W kwestii zdolności kredytowej ważne jest także wyeliminowanie elementów ograniczających zdolność kredytową - czyli wydatków obciążających nasz budżet. Mogą nimi być karty kredytowe, limity w ROR, raty kredytów i inne zobowiązania. Pamiętajmy, że banki okresowo zmieniają swoje podejście do obliczania finansowej wydolności potencjalnych kredytobiorców. Należy upewniać się, że na przestrzeni czasu nic się nie zmieniło i dalej możemy liczyć na kredyt w satysfakcjonującej nas wysokości.
Po wybraniu mieszkania można przystąpić do działania. Z reguły oznacza to podpisanie umowy przedwstępnej ze sprzedającym lub deweloperem. W dokumencie tym powinny znaleźć się wszelkie niezbędne elementy: cena nieruchomości, wysokość zadatku lub zaliczki, oznaczenie nieruchomości i stron umowy oraz termin zawarcia umowy ostatecznej.
Do doradcy udajemy się z kompletem wymaganych dokumentów. Wypełnienie wniosku kredytowego może zająć sporo czasu. Warto przygotować się na pytania dotyczące okresu zatrudnienia, posiadanych oszczędności, wysokości wydatków gospodarstwa domowego, poprzedniego miejsca zamieszkania.
Po złożeniu wniosku i analizie kredytowej otrzymamy informację o decyzji kredytowej oraz warunkach proponowanych nam przez bank.
Decyzji najczęściej towarzyszy lista dokumentów, które musimy dostarczyć do banku. Jeśli składaliśmy wnioski w kilku bankach jednocześnie należy porównać otrzymane oferty i wybrać najkorzystniejszą.
Bank na nasze żądanie przygotowuje umowę kredytową, co może zająć kolejnych kilka dni. W tym czasie możemy zapoznać się ze wzorem takiej umowy i prosić o wyjaśnienie ewentualnych wątpliwości. Warto także dowiedzieć się, ile czasu zajmie wypłata kredytu – ta informacja przyda się podczas konstruowania aktu notarialnego.
Po podpisaniu umowy kredytowej można zawrzeć ostateczną umowę przenoszącą własność kupowanej nieruchomości. W akcie notarialnym wskazuje się m.in. terminy i kwoty płatności. Należy tu rozdzielić nasz wkład własny od środków pochodzących z kredytu. Do wypłaty kredytu bank będzie wymagał okazania aktu notarialnego, dowodu, że wpłaciliśmy naszą część ceny, a czasami i dodatkowych dokumentów.
Refinansowanie kredytu hipotecznego jako sposób na zmniejszenie raty kredytu . Dlaczego warto refinansować kredyt hipoteczny? Kiedy możemy refinansować kredyt hipoteczny ? Czy przenosząc kredyt z banku do banku mogę zmienić ...
Zastrzeżenie numeru PESEL 1.Co daje mi zastrzeżenie numeru PESEL ? 2. Gdzie i w jaki sposób mogę zastrzec numer PESEL ? 3.Kto może zastrzec numer PESEL ? 4. Czy zastrzeżenie numeru PESEL jest na stałe ? 5. O czym należy pamiętać...
Kredyt gotówkowy bez wychodzenia z domu: Jak działa proces z Kontomatik? W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje wygodnych i szybkich rozwiązań finansowych, które nie wymagają skomplikowanych formalności ani wychodzenia z domu....
14.09.2024 Nowego wniosku o Bezpieczny Kredyt 2% już nie złożysz. Choć oficjalnie program trwa do 31 grudnia 2027 (termin ustawowy) to KOMUNIKAT Banku Gospodarstwa Krajowego z dnia 01 stycznia 2024 o wstrzymaniu przyjmowania wniosków...
Mieszkanie na Start 2024: Nowa Inicjatywa Rządowa dla Rodzin z Dziećmi Wprowadzenie: W drugiej połowie 2024 roku rząd Polski wprowadza nowy program "Mieszkanie na Start", który ma na celu wspieranie rodziny z dziećmi w zdobyciu własnego lokum....