Ustawowe wakacje kredytowe

 Ustawowe Wakacje Kredytowe

  1. Co to są ustawowe wakacje kredytowe i czym się różnią od umownych wakacji kredytowych?
  2. W jakiej formie jest to pomoc ?
  3. Jakie należy spełnić warunki aby skorzystać z tej pomocy  ?
  4. Kiedy i w jakiej formie mogę złożyć wniosek o taka pomoc ?

 

Co to są ustawowe wakacje kredytowe i czym się różnią od umownych wakacji kredytowych?

 

Dnia 14 lipca 2022 roku została podpisana ustawa z  7 lipca 2022 r. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Jest to  wsparcie tzw. „ wakacje kredytowe „ dla osób posiadających kredyt hipoteczny. `Ustawa daje możliwość kredytobiorcom zawieszenie spłaty całej raty kredytu hipotecznego w roku 2022 i 2023 .

Różnica pomiędzy ustawowymi wakacjami kredytowymi a umownymi wakacjami kredytowymi ( zapisy w umowie kredytowej ) polega na tym ,że od tego na jaki okres jest zawieszona rata oraz czy można zawiesić całą ratę czy tylko część kapitałową  decyduje bank . Przy wakacjach kredytowych umownych bank może naliczać sobie dodatkowe opłaty lub prowizje . W obu przypadkach zawieszane raty nie są anulowane tylko należy je spłacić w późniejszym czasie .

 

W jakiej formie jest to pomoc ?

 

Wakacje kredytowe polegają na tym ,że osoby posiadające kredyty hipoteczne mogą zawiesić cała ratę kredytową . Łącznie w latach 2022 i 2023 będzie można zawiesić 8 rat kredytu .  w 2022 roku będzie można zawiesić 4 raty tj w sierpniu i wrześniu oraz w 2 wybranych miesiącach ostatniego kwartału roku . W roku 2023 będzie można zawiesić po jednej racie w każdym kwartale .  Okres kredytowania zapisany w umowie kredytowej wydłuża się o okres zawieszenia spłaty kredytu . W czasie korzystania z ustawowych wakacji kredytowych bank z tego tytułu nie nalicza żadnych odsetek a zawieszone raty zostaną spłacone w późniejszym okresie po aktualnym oprocentowaniu .

 

Jakie należy spełnić warunki aby skorzystać z tej pomocy  ?

 

              Podstawowe trzy warunki jakie należy spełnić aby uzyskać prawo do zawieszenia raty kredytu to :

posiadają kredyt hipoteczny udzielony w walucie polskiej (można posiadać kilka kredytów, ale z wakacji kredytowych można skorzystać wyłącznie co do jednego z nich ).

– kredyt został zaciągnięty w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych;

– umowa została zawarta przed dniem 1 lipca 2022 r., a termin zakończenia okresu kredytowania określony w tych umowach przypada po upływie 6 miesięcy od daty 1 lipca 2022 r. czyli po 01.01.2023 r.

Kiedy i w jakiej formie mogę złożyć wniosek o taka pomoc ?

Wakacje kredytowe wejdą w życie 29 lipca 2022 roku i tego dnia można już składać wniosek o zawieszenie raty kredytu hipotecznego . Można to zrobić na dwa sposoby :

- złożyć wniosek bezpośrednio w banku gdzie jest kredyt hipoteczny , którego ratę chcemy zawiesić

- w bankowości elektronicznej pojawi się specjalna zakładka , w której będzie można taki wniosek bezpośrednio złożyć .

Wniosek o zawieszenie raty w danym miesiącu należy złożyć przed dniem zapadalności raty .

Może się zdarzyć , że 29 lipca 2022 roku systemy bankowe będą przeciążone i nie wszystkim uda się taki wniosek złożyć . W razie jakichkolwiek wątpliwości i pytań najlepiej jest się skontaktować ze swoim opiekunem w banku , który podpisywał z Państwem umowę kredytową .

 

 

 

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 501624328

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście