Bezpieczny kredyt 2% - czy trzeba się będzie spieszyć, żeby się załapać?

Bezpieczny kredyt 2% będzie preferencyjnym kredytem hipotecznym udzielanym w ramach rządowego programu "Pierwsze mieszkanie". Pomoc publiczna przyjmie tu formę dopłat do odsetkowej części raty kredytu w pierwszych 120 miesiącach spłaty, a należy zaznaczyć, że w pierwszych latach spłaty kredytu długoterminowego, odsetki są lwią częścią ogólnej wysokości miesięcznego zobowiązania. Także na pytanie: „czy to będzie się opłacać?” odpowiem – w aktualnej sytuacji rynkowej, zdecydowanie tak.

Pierwsze wnioski kredytowe w programie z dopłatami najprawdopodobniej będzie można złożyć już w lipcu tego roku. Póki co, czas trwania projektu ograniczony jest do końca 2027, ale rząd nie wyklucza kontynuacji.

Ilość wniosków w kolejnych latach będzie reglamentowana – środki potrzebne na dopłaty do rat mają być uwzględniane w corocznej ustawie budżetowej. Na ten moment znane są już prawdopodobne, roczne pule dopłat i nie są to z pewnością wartości pozwalające zaspokoić rynkowe zapotrzebowanie, ale o tym innym razem. Póki co musicie wiedzieć, że nie jest tak, że każdy, kto będzie chciał skorzystać, będzie miał zagwarantowaną taką możliwość. Wyjątkiem ma być rok bieżący.

Budżet już dawno uchwalony, a więc w tym roku - wyjątkowo - pieniądze będą pochodziły z rezerwy celowej. Co więcej, jest to rok wyborczy i z oczywistych względów nikomu nie będzie na rękę denerwowanie wyborców i kończenie naboru wniosków, zanim się on na dobre rozkręci. Ustawodawca wymyślił więc pewien hamulec na przyszłość, ale mechanizm pozwalający na jego użycie będzie dostępny dopiero w 2024 roku. Także kto w tym roku planuje inwestycje w swoją pierwszą nieruchomość mieszkalną, może nie martwić się limitami – w tym roku pieniędzy wystarczy dla wszystkich. Z drugiej strony, nie czekałabym ze swoim wnioskiem do ostatniej chwili, bo jeśli zainteresowanie będzie bardzo duże, to czasy procesowe w bankach mogą absurdalnie się wydłużać – historia pamięta takie sytuacje... Co więcej, sądzę że od samego początku tylko kilka banków będzie oferowało ten produkt, więc już możecie zacząć ćwiczyć cierpliwość… A środki na dopłaty są dla kredytobiorcy "rezerwowane" w momencie podpisania umowy kredytowej, tak więc wygląda na to, że sam wniosek to jeszcze nic pewnego.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 512565088

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście