Kredyt na mieszkanie pod wynajem

Zakup mieszkania na kredyt najczęściej jest kojarzony z zaspokojeniem własnych potrzeb mieszkaniowych. Jednak oprócz tego popularne stało się również finansowanie w ten sposób mieszkania pod wynajem. Taka inwestycja może się opłacać tylko w przypadku, gdy inwestor znajdzie nieruchomość, którą szybko uda mu się wynająć oraz wtedy, gdy rata kredytu nie będzie wyższa niż środki otrzymywane z najmu.

W dobie wysokiej inflacji i rosnących cen nieruchomości wiele osób poszukuje alternatywnych sposobów inwestowania swoich środków. Jednym z popularnych rozwiązań jest zakup mieszkania na kredyt z zamiarem jego wynajmu. Ten rodzaj inwestycji długoterminowej może przynieść stabilne dochody oraz zwiększyć wartość kapitału. W naszym artykule przyjrzymy się różnym aspektom tej strategii inwestycyjnej. Omówimy, jak wybrać odpowiednie mieszkanie pod wynajem oraz przeanalizujemy, czy taka forma inwestycji faktycznie się opłaca. Zapraszamy do lektury, aby dowiedzieć się więcej o możliwościach i wyzwaniach związanych z kredytem na mieszkanie pod wynajem.

Kredyt na mieszkanie pod wynajem jako inwestycja długoterminowa

Kredyt na mieszkanie pod wynajem musi być rozpatrywany jako inwestycja długoterminowa finansowana przez bank. Kredytobiorca zaciąga kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości, najczęściej jest to mieszkanie w dużym mieście, ale nie korzysta z niego osobiście. Lokal po zakupie zostaje przystosowany do wynajęcia z przeznaczeniem na najem długoterminowy (tzw. lokatorski) lub krótkoterminowy (tzn. turystyczny).

Kwoty czynszu wpłacane przez lokatorów muszą w tym przypadku wynosić tyle, ile rata kredytu lub być wyższe, aby przynosić zysk właścicielowi mieszkania. Inwestycja taka zwraca się dopiero po kilkudziesięciu latach, po spłaceniu zobowiązania, a głównym beneficjentem lokalu jest bank. Jeśli jednak ceny najmu są wysokie, a rata kredytu odpowiednio niska, wtedy właściciel mieszkania po pewnym czasie może zyskać spłaconą nieruchomość, w którą zainwestował tylko wysokość wkładu własnego (20%).

Kredyt hipoteczny przez cały okres kredytowania jest zabezpieczony hipoteką na wynajmowanym mieszkaniu.

Mieszkanie na kredyt pod wynajem – jakie wybrać?

Mieszkanie na kredyt pod wynajem to długoterminowa inwestycja, która wymaga wybrania strategii inwestowania. To pozwoli skutecznie budować dochód pasywny z wynajmu. Taka strategia musi uwzględniać poziom zamożności inwestora, jego zdolność kredytową oraz oczekiwania wobec rentowności inwestycji. Trzeba także zdecydować, czy zakup nieruchomości będzie obejmował kawalerkę inwestycyjną z dochodem z czynszu krótkoterminowego, czy może zakup apartamentu luksusowego z dochodem z najmu długoterminowego Każde z tych rozwiązań wymaga zastosowania innej strategii inwestycyjnej i wiążę się z odmienną wielkością zaciąganego kredytu. W wyborze odpowiedniej strategii inwestycyjnej i właściwego kredytu inwestorowi pomoże doradztwo kredytowe.

W przypadku, gdy inwestor zdecyduje się na zakup kawalerki inwestycyjnej, wtedy jego lokatorami będą głównie studenci, doktoranci i pracownicy sezonowi. Takich niewielkich mieszkań najlepiej szukać w dużych miastach, w pobliżu uczelni lub w miejscach, gdzie jest skupisko biurowców. Dobrze, gdy w najbliższej okolicy mieszkania jest metro lub funkcjonuje komunikacja miejska.

Inne rozwiązanie to mieszkanie o dużej powierzchni, które można wynajmować na pokoje. Często z takiego sposobu korzystają studenci, którzy, dzięki wynajęciu pokoju z dostępem do kuchni i łazienki, płacą niższy czynsz.

Dużą popularnością cieszy się także wynajem krótkoterminowy z najmem na kilka dni. To rozwiązanie wykorzystywane zwłaszcza w miejscowościach turystycznych, np. w górach lub nad morzem. Najbardziej ekskluzywną inwestycją jest długoterminowy najem luksusowych apartamentów o bardzo wysokim standardzie. Na takich apartamentach można zarobić najwięcej, jednocześnie jest to najbardziej kosztowna inwestycja.

Kredyt na mieszkanie na wynajem – czy warto?

Wnioskując o kredyt na mieszkanie na wynajem, trzeba spełnić określone warunki. Jeśli wniosek składa osoba fizyczna, wymagania są standardowe, jak dla każdego innego kredytobiorcy, czyli odpowiednia zdolność kredytowa, wkład własny i stały dochód. Do tego istotny jest także koszt wyceny mieszkania, koszt ustanowienia zabezpieczeń sądowych, taksa notarialna i podatek od nieruchomości w wysokości 2% jej wartości. Ważny jest również wiek kredytobiorcy – banki najczęściej określają maksymalny wiek klienta w momencie spłacenia ostatniej raty kredytu. Starsi kredytobiorcy mogą mieć problem z otrzymaniem finansowania. Dodatkowo bank szczegółowo sprawdzi historię kredytową klienta i zweryfikuje wszystkie posiadane przez niego zobowiązania.

Mieszkanie na kredyt pod wynajem to dobre rozwiązanie, jeśli zakup lokalu odbywa za wolne środki, ponieważ wtedy inwestycja od razu po znalezieniu lokatorów przynosi zyski. Natomiast decydując się kredyt na mieszkanie na wynajem, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Pierwszą trudnością jest znalezienie mieszkania w atrakcyjnej dla lokatorów lokalizacji z dostępem do komunikacji miejskiej. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę, że mieszkanie może wymagać remontu lub zmiany układu pomieszczeń, co wygeneruje kolejne koszty. Istotny jest także czas i kwestia, czy od razu po zakupie lokalu uda nam się znaleźć wiarygodnych lokatorów.  Może się okazać, że mieszkanie będzie stało puste, a inwestor oprócz raty musi także za nie zapłacić czynsz i opłaty. Kredyt hipoteczny to zobowiązanie długoterminowe, dlatego, aby inwestycja w mieszkanie na kredyt pod wynajem była opłacalna, rata kredytu hipotecznego musi być niższa niż czynsz otrzymywany za lokal. Ważne jest także szybkie znalezienie lokatorów.

Warto wiedzieć, że wynajmując komuś mieszkanie jako osoba fizyczna, trzeba zapłacić podatek dochodowy od osiągniętych z tego tytułu przychodów.

Kredyt na mieszkanie pod wynajem może okazać się dobrą długoterminową inwestycją. Jednak kluczowe jest nabycie dobrze zlokalizowanego, wyremontowanego i wyposażonego lokalu. Dodatkowo duże znaczenie mają również warunki uzyskanego kredytu i wysokość raty.

 

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 697359140

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście