Nowa Rekomendacja S - KREDYTY HIPOTECZNE BEZ WKŁADU WŁASNEGO TYLKO DO KOŃCA 2013 ROKU

Kilka dni temu Komisja Nadzoru Finansowego zakończyła prace nad nowelizacją tzw. Rekomendacji S, która zaostrzy kryteria przyznawania kredytów hipotecznych.

Co w praktyce oznacza Rekomendacja S dla potencjalnych Kredytobiorców?

Przede wszystkim nowelizacja Rekomendacji S kończy możliwość kredytowania 100% wartości nieruchomości. Wytyczne Komisji w tym zakresie są następujące:

- 5% wkładu własnego od stycznia 2014 r.

- 10% wkładu własnego od stycznia 2015 r.

- 15% wkładu własnego od stycznia 2016 r.

- 20% wkładu własnego od stycznia 2017 r.

W przypadku kredytów zabezpieczonych nieruchomościami komercyjnymi maksymalny stosunek kwoty zadłużenia do wartości zabezpieczenia nie będzie mógł przekraczać 75%.

Kolejne ograniczenie dotyczy kredytów walutowych – od stycznia 2014 r. mają być dostępne jedynie dla Kredytobiorców zarabiających w danej walucie obcej.

Zmienią się także wytyczne co do maksymalnego okresu kredytowania – rekomendowany okres spłaty to 25 lat, jednak maksymalny dopuszczalny okres kredytowania ma wynosić 35 lat.

Pozytywną zmianą w Rekomendacji S jest wprowadzenie liczenia zdolności w okresie maksymalnie 30-letnim (obecnie nawet przy dłuższym okresie kredytowania należy wykazać się zdolnością do obsługi kredytu w okresie 25-letnim).

Podsumowując zmiany wprowadzone Rekomendacją S: jeżeli ktoś w najbliższym czasie planuje zakup nieruchomości i nie posiada wystarczających środków własnych, nie powinien zwlekać z decyzją.

 

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 508677789

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście