Rodzina na Swoim limity Wrocław

Program Rodzina na Swoim obowiązywał do końca 2012 roku i polegał na dopłatach do odsetek od kredytu preferencyjnego udzielonego na cele mieszkaniowe. Z założenia Programu, okres stosowania dopłat nie może przekroczyć 8 lat od zastosowania pierwszej dopłaty, a sama dopłata stanowi 50% kwoty odsetek naliczonych od podstawy naliczenia dopłaty wg. obowiązującej stopy referencyjnej.

O dofinansowanie w ramach Programu Rodzina na Swoim mogły ubiegać się:

1) osoby będące w związku małżeńskim, z których przynajmniej jedna osoba miała nie więcej niż 35 lat w roku kalendarzowym, w którym wnioskowała o kredyt,

2) osoba samotnie wychowującą przynajmniej jedno dziecko: małoletnie lub uczące się w szkołach ( do ukończenia przez nie 25 roku życia),

3) osoba samotnie wychowująca dziecko, na które pobierany jest zasiłek pielęgnacyjny  ( bez względu na jego wiek),

4) tzw. Singiel, czyli osoba niepozostająca w związku małżeńskim,  inna niż w pkt 2 i 3, która złożyła wniosek o udzielenie kredytu preferencyjnego najpóźniej do końca roku kalendarzowego, w którym kończyła 35 lat.

 

Program Rodzina na Swoim obejmował dofinansowanie zakupu nieruchomości zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Obowiązywały limity powierzchni nieruchomości, które mogły zostać objęte dofinansowaniem. Dla mieszkania było to 50 m2 w przypadku nabycia nieruchomości przez singla i 75m2 gdy nieruchomość nabywała rodzina lub osoba samotnie wychowująca dziecko. W przypadku domu jednorodzinnego, maksymalna powierzchnia mogła wynosić 140 m2, pod warunkiem że kredytobiorcą było małżeństwo lub rodzic samotnie wychowujący dziecko.

W ramach Programu Rodzina na Swoim obowiązywały również limity kosztu budowy /cen nabywanych nieruchomości.

Cena nabycia bądź koszt budowy nie mogły przekroczyć wartości iloczynu powierzchni użytkowej lokalu lub domu jednorodzinnego i maksymalnego wskaźnika kosztu obowiązującego w danej lokalizacji, na dzień złożenia wniosku o udzielenie kredytu preferencyjnego z dopłatami. Wskaźnik kosztu liczony był w oparciu o iloczyn średniej arytmetycznej dwóch ostatnio ogłoszonych przez właściwego wojewodę wartości wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, obowiązujących dla gminy, na terenie której położona była nieruchomość mająca być finansowana kredytem i współczynnika równego 1,0 dla nieruchomości z rynku pierwotnego lub 0,8 dla nieruchomości z rynku wtórnego.

Limity te, odnoszące się do m2 powierzchni użytkowej nieruchomości, były aktualizowane co kwartał.

I tak, dla województwa dolnośląskiego, od 1 października 2012r. do 31 grudnia 2012 roku limit cen mieszkań na m2 wynosił odpowiednio:

dla rynku pierwotnego                 Wrocław – 5182 zł                           pozostałe – 3549 zł

dla rynku wtórnego                       Wrocław – 4145,6 zł                       pozostałe – 2839,2 zł

 

Program Rodzina na Swoim obowiązywał od 2007 do końca 2012 roku. W Programie, według danych Banku Gospodarstwa Krajowego, w całym kraju zostało udzielonych w sumie ponad 191 tys. kredytów na łączną kwotę ok. 35 mld złotych.  W województwie dolnośląskim zostało udzielonych ponad 17,5 tys. kredytów preferencyjnych na łączną kwotę ok. 3,5 mld złotych, z czego w samym Wrocławiu odpowiednio prawie 6,5 tys. kredytów na sumę ponad 1,6 mld. złotych.

Skontaktuj się z autorem artykułu

Zadzwoń: 48785933434

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście